Dunlop
featured

Çankırı Tarımı Dijital Pazarda

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarımda dijitalleşme adına çok önemli proje olan 29 nisan 2020 tarihinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin kamuoyuyla paylaştığı online platform olan Dijital Tarım Pazarının(DİTAP)  yaygınlaştırılması adına Çankırı Tarım ve Orman Müdürlüğünce çalışmalara hız verildi.

Tarımsal Üretim yapan ve ürün satan, alıcı ve satıcıyı internet ortamında buluşturan Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) ile ilgili, Şube/İlçe Müdürlükleri, İl/İlçe Ziraat Odaları, Üretici ve Yetiştirici Birlikleri, Toprak Mahsulleri Ofisi Ajans Amirliği, Tarım Kredi Kooperatifleri, Tarım Danışmanları, İlimizde tarımsal ham maddeyi işleyip pazarlayan firmalar resmi yazı ile beraber konu ile ilgili afiş –liflet ve broşür kullanılarak, Çankırı Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri tarafından tek tek gezilerek söz konusu online platformdan haberdar edilerek bilgilendirme yapıldı.

Ülkemizde de yaşanılan covid-19 salgın süreci nedeniyle fiziki toplantı düzenlenemediğinden İl Müdürü Osman Çakır başkanlığında 16/06/2020 tarihinde İl Müdür Yardımcıları,  Şube/İlçe Müdürleri ve Şube/İlçe teknik personele video konferans yöntemiyle bilgilendirme eğitimi verildi. Ayrıca Muhtarlıklar ve İl Müdürlüğümüz SMS Sistemine kayıtlı çiftçilerimiz kısa mesajlarla bilgilendirilerek eğitim ve yayım çalışmaları  yapıldı.

Konuyla ilgili olarak İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Çakır “DİTAP sayesinde; üreticimizin ürününü değer fiyattan satıp kazancını artırmasına, tüketicimizin de kaliteli ürünü daha uygun fiyatlara almasına olanak sağlayacak. Tabi üreticimizin ürününü değer fiyattan pazarlayabilmesini sağlarken, sanayicinin de uygun fiyatta hammaddeye ulaşmasına imkân verecek. Projenin merkezindeki çiftçilerimiz, üreticilerimiz, firmalarımız Dijital Tarım Pazarına (DİTAP) www.ditap.gov.tr adresi üzerinden e-devlet şifreleri ile giriş yapabilmekte olup,  tüm bilgi, soru, sorunlarının çözümü ile ilgili İl/İlçe Müdürlüklerimize başvurmaları gerekmektedir” dedi.