Çankırı, konut satış sayısı bakımından 64. il oldu

TÜİK Başkanlığı tarafından açıklanan 2021 yılı Ağustos ayı Konut Satış İstatistikleri hakkında TÜİK Kastamonu Bölge Müdürlüğü tarafından verilen bilgiye göre; Çankırı’da Ağustos ayında 315 konut satıldı

Ağustos ayında Çankırı genelinde konut satışları 315 adet olarak açıklandı. Konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %20,2 oranında arttığı görüldü. Ağustos ayında Çankırı, konut satış sayısı bakımından 64. il oldu.    

Çankırı’da ipotekli konut satışları 36 adet olarak gerçekleşirken diğer satış türleri sonucu 279 konut el değiştirdi

Ağustos ayında Çankırı genelinde ipotekli konut satışları 36 adet olarak açıklandı. İpotekli konut satışlarının geçen yılın aynı ayına göre %65,0 azaldığı görüldü. İpotekli satılan konutların toplam konut satışları içindeki payı %11,4 olarak gerçekleşti. İpotekli satılan konutların 4 tanesi ilk defa satılan konutlardan oluşurken 32 tanesinin ikinci el satış olduğu görüldü.

Diğer konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre %75,5 artarak 279 adet oldu. Ağustos ayında diğer satışların toplam konut satışları içindeki payı %88,6 olarak hesaplandı.

Çankırı’da 121 konut ilk defa satılırken ikinci el konut satışında 194 konut el değiştirdi

Çankırı genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %77,9 oranında artarak 121 oldu. İlk kez satılan konutların toplam konut satışları içindeki payı %38,4 olarak açıklandı.

Çankırı genelinde ikinci el konut satışları ise 194 adet oldu. Çankırı’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı %61,6 olarak hesaplandı.