Çankırı, en fazla konut satışının gerçekleştiği 71. il oldu

TÜİK Başkanlığı tarafından açıklanan 2021 yılı Mayıs ayı Konut Satış İstatistikleri hakkında TÜİK Kastamonu Bölge Müdürlüğü tarafından verilen bilgiye göre; Çankırı’da Mayıs ayında 88 konut satıldı

Mayıs ayında Çankırı genelinde konut satışları 88 adet olarak açıklandı. Konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %49,2 oranında arttığı görüldü. Mayıs ayında Çankırı, en fazla konut satışının gerçekleştiği 71. il oldu.    

Çankırı’da ipotekli konut satışları 19 adet olarak gerçekleşirken diğer satış türleri sonucu 69 konut el değiştirdi

Mayıs ayında Çankırı genelinde ipotekli konut satışları 19 adet olarak açıklandı. İpotekli konut satışlarının geçen yılın aynı ayına göre %20,8 azaldığı görüldü. İpotekli satılan konutların toplam konut satışları içindeki payı %21,6 olarak gerçekleşti. Çankırı, ipotekli konut satış oranının en yüksek olduğu 12. il oldu. İpotekli satılan konutların 6 tanesi ilk defa satılan konutlardan oluşurken 13 tanesinin ikinci el satış olduğu görüldü.

Diğer konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre %97,1 artarak 69 adet oldu. Mayıs ayında diğer satışların toplam konut satışları içindeki payı %78,4 olarak hesaplandı.

Çankırı’da 16 konut ilk defa satılırken ikinci el konut satışında 72 konut el değiştirdi

Çankırı genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %23,1 oranında artarak 16 oldu. İlk kez satılan konutların toplam konut satışları içindeki payı %18,2 olarak açıklandı. Ülke genelinde Çankırı, ilk konut satış oranının en düşük olduğu 3. il oldu.

Çankırı genelinde ikinci el konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre %56,5 artarak 72 adet oldu. Çankırı’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı %81,8 olarak hesaplandı.