Çal “2013 sonunda kanalizasyonsuz köy kalmayacak”

İl Genel Meclisi Aralık ayı toplantılarının 2. Birleşimi dün İl Genel meclisi Toplantı salonunda Osman Canbaz Başkanlığında yapıldı.

3 maddelik birleşime ek olarak Bayramören Kaymakamlığı Demirbaş eşyaların yenilenmesi için 2 bin Lira aktarılması ve Bayramören Nevzat Ayaz İlköğretim Okulu Kapalı Spor Salonu çatı onarımı için 8 bin Lira aktarılması için 2 ek madde oy birliği ile kabul edilerek 3 maddelik Aralık Ayı birleşimi 5 madde oldu.

Açılış ve yoklama ile başlayan toplantının ikinci gündeminde Atkaracalar Kaymakamlığı lojmanına demirbaş alımı için 2012 Mali yıl bütçesinden 6 bin lira ödeneğin aktarılması hususu görüşüldü.  Okunan talep yazısının ardından meclis onayına sunulan konu oybirliği ile kabul edildi.

Toplantının üçüncü maddesinde ise 2012 yılı yatırım programında yer alan Kanalizasyon işlerinin gerçekleşme durumu görüşüldü. Konu ile ilgili sunum yapmak için kürsüye gelen Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Ayvaz Çal “Geçen yılki hesaplamalara göre bu yıl 50 köyün kanalizasyon çalışmaları bitecekti işimizi hızlandırarak bu yıl 56 köyümüzü kanalizasyona kavuşturduk.” dedi.

Köylünün desteğinin çok büyük olduğunu belirten Çal “Kanalizasyona harcanan bütçe 2. 473, 597 Liradır biz bu maliyeti düşürmek için köy halkından 324 bin lira destek aldık hem bizim yükümüzü biraz olsun hafiflettiler hem de daha çok benimseyerek sahip çıktılar bu sistemde devam etmemiz lazım.” şeklinde konuştu.

“2013 sonunda kanalizasyonsuz köy kalmayacak”

Çal “366 köyümüzden 311 köyümüzün kanalizasyonu şuan faaliyet göstermekte arıtma sistemleri yapıldı, 2013 yılında kanalizasyonsuz köy kalmayacak bunu kaldırabiliriz hatta projelerini yapmaya başladık. Kanalizasyonu tamamlanan köylerimizin hepsinin yolunu kumladık. ” dedi.

Ilgaz Kaymalığının özel ilişkilerle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığı görüşmelerde Çevre Şehircilik Bakanlığı’ndan 250 bin lira, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ise 160 bin lira  hibe alarak Ilgaz’ın 12 köyüne kanalizasyona kavuştu.

Toplantının dördüncü maddesinde Bayramören Kaymakamlığı Demirbaş eşyaların yenilenmesi için 2012 Mali yıl bütçesinden 2 bin Lira ödeneğin aktarılması hususu görüşüldü okunan talep yazısının ardından meclis onayına sunulan konu oybirliği ile kabul edildi.

Toplantının son  maddesinde ise  Bayramören Nevzat Ayaz İlköğretim Okulu Kapalı Spor Salonu çatı onarımı için 2012 Mali yıl bütçesinden 8 bin lira ödeneğin aktarılması hususu görüşüldü okunan talep yazısının ardından meclis onayına sunulan konu oybirliği ile kabul edildi.