Dunlop

– “Biz de olsa böyle olmazdı”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Japon Sumitomo lastik firmasının Petlas ortaklığı ile Çankırı’ya kuracağı 516 milyon dolarlık dev lastik fabrikasının temelinin 5 kişilik Japon heyeti tarafından sessiz sedasız bir şekilde atılması bölgede şaşkınlık uyandırdı.

Japon Sumitomo lastik firması, Petlas ortaklığı ile Çankırı’ya kuracakları 516 milyon dolarlık dev lastik fabrikasının temelini dün attı. Japon geleneklerine göre bölge sakinleri, bürokratlar, siyasiler ve gazetecilerden habersiz 5 kişilik Japon heyetiyle atılan temel bölgede şaşkınlıkla karşılandı.

Bölgede bulunan Tüney Köyü’nde yaşayan vatandaşlardan Satılmış Usta, kurulan lastik fabrikasının bölgedeki göçün önüne geçeceğini ve bir kalkınma hamlesiyle kent ekonomisini hareketlendireceğini söyledi. Fabrikanın temelinin atılmasını aylardır beklediklerini ifade eden Usta, “Bizden habersiz kendileri gelip temeli atmışlar. Ben çok mutluyum burada 2 bin kişi çalışacak ve oğlum da buradan ekmek kazanacak. Açıkçası temel atmaya şaşırdık, çünkü bizde olsa daha görkemli bir tören yapılırdı” dedi.

Yatırımın yapıldı Yakınkent Organize Sanayi Bölgesi (OSB) girişinde akaryakıt işletmeciliği yapan Yüksel Cesur ise OSB çalışmalarının 1 yıl önce başladığını ve dün yapılan temel atmadan kendilerinin haberleri olmadığını kaydetti.

Cesur, ” Temel atma mahiyetinde 5 – 6 kişilik kendi gruplarıyla kendi inançlarına göre bir temel atma yaptılar. Organize sanayi fiili olarak yatırıma başladı. Aslında biz büyük bir katılımla temel atma töreni yapmak isterdik. Biz böyle bir tören bekliyorduk. Kendi inançları doğrultusunda kimseye duyurmadan tek başlarına yaptılar” ifadelerini kullandı.

Şantiye işçilerinden Murat Özdemir de bölgeye yapılan dev yatırımı hatırlatarak, “Biz de olsa çok daha farklı ve gösterişli olurdu. Onlar sessiz sedasız 5 kişiyle temel atıp gittiler” diye konuştu.

Bölgede yaşayan Tekin Duran isimli bir vatandaş da yatırımın bölge açısından büyük bir gelir kaynağı olacağını ifade ederek, yatırımda emeği geçenlere teşekkür etti. Temel atma töreni 5 kişilik Japon heyeti tarafından yapıldığını vurgulayan Duran, dev yatırımın temelinin 5 kişi tarafından atılmasının şaşırtıcı olduğunu belirtti.