Dunlop
featured

5 bin 507 kişiye danışmanlık hizmeti sunuldu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu yılın ikinci olağan toplantısı 24 Mayıs Salı günü Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) toplantı salonunda, Vali Yardımcısı Şahin Bayhan başkanlığında gerçekleştirildi. Belediye, İl Özel İdaresi, Üniversite, Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda 2022 yılı Ocak-Nisan dönemi değerlendirmesi ve içinde bulunduğumuz yıl ile ilgili gündem maddeleri görüşüldü.

Çankırı Vali Yardımcısı Şahin Bayhan’ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantıya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü yetkililerince yapılan sunumla devam edildi. İŞKUR’un temel hedefinin iş arayanların işe yerleştirilmesi ve işverenlerin iş gücü ihtiyaçlarının karşılanması olduğunun vurgulandığı sunumda, 2022 yılının ilk çeyreğinde sağlanan istihdama yönelik bilgiler verildi. Çankırı İŞKUR olarak, 2022 yılı Ocak-Nisan döneminde 720’ si kadın, 1.050’ si erkek olmak üzere toplam 1.836 kişinin özel sektörde istihdam edilmesinin sağlandığı, bu kapsamda İş ve meslek danışmanları tarafından 5.507 kişiye danışmanlık hizmeti sunulduğu ve 1.232 işyeri ziyareti gerçekleştirildiği belirtildi.

Gerçekleştirilen sunumun son bölümünde istihdam politikalarının diğer bir boyutu olarak iş gücünün kalitesini arttırmaya yönelik eğitim çalışmalarının aralıksız sürdüğünün altı çizildi. İşbaşı Eğitim Programı ile İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim kazanmalarını sağlamak ve istihdam edilebilirliklerini artırmak amacıyla işbaşı eğitim programı düzenlediklerini, bu çerçevede Ocak-Nisan dönemi içerisinde 170’i kadın, 163’ü erkek olmak üzere toplam 333 kişiye eğitim verildiği, söz konusu rakamın 2022 yılı sonuna kadar 1.700 kişiye ulaşmasının amaçlandığı açıklandı.

Toplantı, istihdam ve mesleki eğitim konulu gündem maddelerinin oylamaya sunulması ile son buldu.