2 bin 300 kişi istihdam ediliyor

Türk-Japor işbirliği ile ilimize kurulan en büyük yabancı yatırım olan Sumitomo Rubber Ako Lastik Fabrikası, Çankırı’nın en büyük sanayi kuruluşu olarak 2 bin 300 kişiye istihdam sağlıyor. Çankırı’nın sanayide öncü kuruluşu olan Sumitomo Rubber Ako Lastik Fabrikası günlük 23 bin otomobil lastiği üreterek hem il hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaya devam ediyor.

Petrol İş Sendikası Çankırı Şubesinin açılışında bir konuşma yapan Sumitomo Rubber AKO Industries Başkanı ve aynı zamanda CEO’su Toshihiko Komatsu, planlamış oldukları hedef doğrultusunda ilerlediklerini dile getirdi.

Komatsu, “2015 yılında Çankırı’da lastik üretimine başlamasının üzerinden 6 yıl geçti. 6 yıllık süreç içerisinde hem şirketimiz, hem fabrikamız büyüyerek gelişti. Çalışan sayımız 2 bin 300. Bununla beraber otomobil lastiği olarak günlük 23 bin adet lastik üretmekteyiz. Bunlar o dönemde başlangıçta planlamış olduğumuz kısımla bir fiil ilerlemekte, hedefler tutturulmuş durumda. Bu vesile ile bir kez daha altını çizmek isterim ki Çankırı halkına çok teşekkür ediyorum.

Yakın Kent OSB’nin ve özellikle Sumitomo Rubber AKO lastik fabrikasının Çankırı için çok önemli bir yatırım olduğunu dile getiren Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen ise,  “Zamanı vaktinde yapılan Yakın-Kent OSB’nin temelinden, projesinden, inşaatına kadar bütün aşamalarında emeği geçen arkadaşlarımıza ve siyasilerimize öncelikle teşekkür ediyorum. Şehrin kalkınmasındaki 3 ana unsurdan bahsediyorduk; sanayi, turizm ve öğrenci. Eski bir STK yöneticisi olarak, sanayinin içinden gelen biri olarak, şehrimizin gelişmesi ve istihdamına katsından dolayı bu yatırımı yapan değerli Sumitomo yetkililerine teşekkür ediyorum. Sanayi ve osb’ler vardı fakat bir lokomotif gerekiyordu. Büyük ve ciddi bir yatırımcı gerekiyordu. İnşallah bunu Sumitomo ile sağladık. Akabinde de yatırımcı firmalar gelmeye başladı.

Tabi ki bu anlamda bize düşen nedir? Yerel yönetim olarak. Keşke daha önce sağlayabilseydik alt yapısını. İstihdam anlamından bahsediyorum. Şehrimize arkadaşlarımızın daha fazla ve büyük katma değeri sağlansa idi. Bunu ikametgah anlamında söylüyorum. Bizim de yerel yönetim olarak ilerleyen projelerimizde ucuz konut veya Yakın Kent OSB yakınlarında bir projeyi ilerleyen süreçte hayata geçireceğiz” dedi