“Ben borç yaparım, birileri öder devri çoktan kapandı”

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Çankırı İl Müdürü Nihat Çelik, kurum olarak güçlü bir sosyal sigorta sistemi oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

Çelik, İl Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda düzenlediği basın toplantısı ile 14–20 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek Sosyal Güvenlik Haftası etkinlikleri hakkında çeşitli bilgiler bilgi verdi.

Kurum olarak insan odaklı bir hizmet anlayışını benimsediklerini ifade eden Çelik, toplumda sosyal güvenlik bilincini oluşturmak için her yıl Mayıs ayının 14-20 günlerini Sosyal Güvenlik Haftası olarak kutlandığını kaydetti.

İl genelinde bilgilendirme faaliyetlerinde bulunacaklarını aktaran Çelik, hafta boyunca Yunus AVM’de stand açarak kamuoyunun dikkatini “Sosyal Güvenlik Bilinci” üzerine çekmeyi hedeflediklerini aktardı.

Hafta boyunca etkinliklerine devam edeceklerini yineleyen Çelik, “Öğrencilerimize yönelik “Güven ve Yarışçı Çocuklar” isimli kitap ile animasyon çizgi film CD’si dağıtacağız. Ayrıca Çankırı’da en fazla işçi çalıştıran ve prim ödeyen ilk 100 işletmeye teşekkür mektubu, en fazla prim ödeyen ilk 10 işverene de Çarşamba günü saat 17:00’da düzenlenecek törende, plaket vereceğiz” dedi.

Çelik, kurum olarak kayıt dışı istihdamın önlenmesi, sahte sigortalı ve anlaşmalı boşanma gibi olumsuzlukların yaşanmaması için etkin bîr mücadele sürdürdüklerini de sözlerine ekledi.

3 sosyal güvenlik kurumunu 2008 yılında yapılan sağlık reformu ile tek çatı altına topladıklarını söyleyen Çelik, “Amacımız güçlü bir sosyal sigorta sistemi oluşturmak. Bu amaç için iç ve dış paydaşlarımızla birlikte hedef kitleye ulaşarak bilgilendirme yapıyoruz. Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle de bu bilgilendirmeler devam edecek. Saygın bir kurum olmak vizyonu doğrultusunda adalet, şeffaflık, kaliteli hizmet, güvenilirlik, sürekli gelişim ve verimlilik, gibi temel değerlerle görev yapmaya çalışıyoruz. Bu düşüncelerle tüm Çankırı halkının Sosyal Güvenlik Haftası’nı kutluyor tüm vatandaşlarımıza düzenleyeceğimiz etkinliklere davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Çankırı’daki belediyelerin toplam borcunun 10 milyon TL’nin üzerinde olduğunu da sözlerine ekleyen Çelik, “Ben borç yaparım, birileri öder devri çoktan kapandı. Belediye borçları yapılandırılıyor ve İller Bankası’ndan %25 şeklinde kesinti yapılıyor. Yapılandırma yapılmazsa bu kesinti %40’a çıkıyor. Çankırı olarak sosyal güvenlik anlamında çok iyi yerlerdeyiz. Tek sıkıntımız kalifiyeli eleman eksikliğidir. Bu yüzden başka illere göç veriyoruz, bence bunu durdurmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Yazarlarımız Hakkında