Yaşamı tehdit eden hastalık: KOAH

Dünya KOAH Günü nedeniyle Çankırı sağlık Müdürü Dr. Mehmet Karakoç bir açıklama yaptı. Karakoç açıklamasında şunları söyledi: “KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) tam olarak geri dönüşümü olmayan hava akımı kısıtlanması ile karakterize, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir sistemik hastalık durumudur.

Dünya Sağlık Örgüt’üne tahminlerine göre, 210 milyon kişi KOAH hastası olup, 3 milyon kişi bu hastalıktan dolayı ölmüştür. Yaygın bir hastalık olmasına karşın, bu hastalığa sahip olan kişilerin çoğu hasta olduğunun farkında değildir. KOAH yaşamı tehdit eden kronik havayolu hastalığıdır.

Kronik hava yolu hastalıkları bugün dünyada milyonlarca insanı etkilemektedir. Tüm dünyada 2005 yılında gerçekleşen 58 milyon ölümden 35 milyonunun nedeni kronik hastalıklardır ve önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu hastalıklardan ölümlerin % 17 oranında artması beklenmektedir. Bu durum hem halk sağlığı, hem de toplumların ekonomileri için çok ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.

Ülkemizde 5 milyon KOAH (Kronik Obstrüküf Akciğer Hastalığı)’lı hasta bulunmaktadır. Her 10 KOAH’lıdan sadece biri KOAH’lı olduğunu bilmektedir. Bu hastalıların temel ve ortak risk faktörü ise sigara içimidir ve çok önemli bir halk sağlığı sorunudur. İnsanların 40-60 yaş arası üretken dönemde etkileyen, sakat bırakan ve “yaşamlarından gün çalan”‘ bir hastalık olan KOAH in tedavi ve maliyeti de oldukça yüksektir.

GARD   projesiyle   temel   amacımız,   kronik   hava   yolu   hastalıkları   konusunda   toplumu bilgilendirmek, toplumsal farkındalığı arttırmak, başlıca risk faktörleri konusunda olumlu ve kalıcı davranış değişiklikleri oluşturmak için çalışmalar yürütmek, hastalıkları erken dönemde saptamak ve ilerlemesinin  önlemek,  hastalıkların  etkin  tedavisi,  komplikasyonların  gelişiminin  önlemek  ve  bu hastalıklara yönelik rehabilitasyon hizmetleri sunmak, etkin sürveyansıları yapmak suretiyle, insanların sağlık açısından kalitesi yüksek bir hayat sürmelerini sağlamaktır.” KOAH’ın en sık görülen bulguları:  Nefes darlığı, Aşırı balgam, Kronik öksürük Hırıltı Göğüs Sıkışması veya göğüs ağrısı

•    Bu “şekilde şikayetleri olan kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmeleri gerekir.

•    40 yaşın üstündeyseniz yılda bir kez mutlaka solunum testi yaptırmanız gerekir.

•    Ayrıca ilçede ve köylerde oturan vatandaşlarımız da Ilgaz ve Çerkeş Devlet Hastanesine Solunum Fonksiyon Testi yaptırmak için başvurabilirler.

•    Kronik Solunum Yolu Hastalıklarından korunmak için öncelikle sigara ve benzeri tütün ürünlerini kullanmamalıyız.

•    Sigara içen ve sigarayı bırakmak isteyen kişilerin Sigara Bırakma Polikliniklerine başvurarak yardım alabilirler. Kapalı ortamlarda, özellikle evlerde ve çocukların yanında kesinlikle sigara içilmemelidir.

•    Nefes almayı zorlayacak tozlu, dumanlı havası kirli ortamlardan uzak durmak ve böyle ortamlarda bulunmak gerekiyorsa gözlük ve maske takmak yararlı olacaktır.

•    Ev içindeki havanın temiz olması özellikle yemek pişirme sırasında aspiratör kullanılması ve evin sık sık havalandırılması Önemlidir.

•    Tuz tüketilmesinin azaltılmasına, balık, meyve-sebze tüketiminin artırılmasına, obeziteden kaçınılmasına, bebeklerin en az 6 ay anne sütüyle beslenmesine çok dikkat edilmesi gerekir.

•    Temiz havada bol bol yürüyüş ve egzersiz yapmalıyız.

KOAH önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Herkes için sağlıklı bir nefes diliyoruz…