Dunlop
featured

Vali Özcan, “Vatandaşı çamurlu otoparktan kurtarın”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından Çankırı Devlet Hastanesine kazandırılan Kadın Doğum Kompleksi, Diyaliz Ünitesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesi, Endoskopi Ünitesi, Ultrason Kompleksi ve Otopark Alanı açılış töreni gerçekleştirildi.
Açılış törenine Vali Vahdettin Özcan’ın yanısıra Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, Baro Başkanı Av. Erkan Köroğlu, Vali Yardımcıları Fatih Yılmaz ve Ahmet Atılkan, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Halil Altıntaş, İl Emniyet Müdürü Cengiz Öztürk, İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Boz, daire amirleri, sağlık çalışanları ve vatandaşlar katıldı.
Törenin açılış konuşmasını yapan Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Selçuk Akan “Yürümeyi esas alarak Çankırı Devlet Hastanesine kazandırılan birimlerimizi açacağız. Biz sağlık çalışanları, bugün Allah’ın izniyle sayın Cumhurbaşkanımızın başını çektiği halka hizmet yolunda, Sayın Başkanımız Mehmet Müezzinoğlu Bey’in de sık sık vurguladığı “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” öğretisini kendimize rehber olarak benimsemiş bulunmaktayız. Bu çerçevede çağımızın gelişmişliğine paralel olarak insanımızı kalite ve standardı yüksek bir beden ve ruh sağlığı içerisinde yaşatmak istiyoruz. Buda kaliteli ve standardı yüksek sağlık hizmetleri sunumu ile mümkün olmaktadır. Yüksek standartlarda sağlık hizmetlerinin üretilip sunulması da modern, hijyenik şartlara haiz, yüksek teknolojili tıbbi cihaz ve ekipmanlarla donatılmış yapılar ve yetişmiş sağlık insan gücü ile mümkün olabilmektedir. Hükümetimiz ve Sağlık Bakanlığımızın politikaları da bu yöndedir. Bu politikalar doğrultusunda Türkiye’mizin her bir köşesine modern sağlık yapıları kazandırılmıştır. Biz sağlık yöneticileri de siyasilerimiz ve sayın valimizin hizmetleri ve öncülüğünde bu pastadan Çankırı’mızın hak ettiği payı alması için gayret etmekteyiz. Artık Türkiye’miz sağlık hizmetleri üretimi ve sunumunda gelişmiş ülkelerin birçoğunu geride bırakmış durumdayız. Ülkemizde özellikle sağlık hizmetleri artık sadece büyük şehirde değil hemen hemen her ilimizde yaygın olarak verilebilmektedir. Ancak ilimiz Ankara’ya yakın olmasının etkisi ile olsa gerek bu hizmetlerden bu güne kadar yeteri kadar faydalanmadığını görüyoruz. Biz insanların sağlık hizmetlerini ikamet ettiği yerde alabilmesini çok önemsemekteyiz.” dedi.
Yeni Üniteler hakkında da bilgi veren Akan “diyaliz ünitesi; Hemodiyaliz ünitemizde 68 hasta hemodiyalize alınmaktadır. Toplam 68 hastanın 26’sı bayan, 42’si erkek hastadan oluşmaktadır. Toplam hasta sayımız yaz aylarında 85’e ulaşmaktadır. 27 hastamız ilçe ve köylerden merkezimize gelmektedir. Hastalarımıza taşıma hizmeti verilmektedir. Diyaliz saatinden önce evlerinden alınmakta, diyaliz sonrası tekrar evlerine hizmet araçları ile bırakılmaktadırlar. Hastalarımızdan bir tanesi sığınmacı statüsündedir. En genç hastamız 24 yaşında, en yaşlı hastamız 84 yaşındadır. En yaşlı hastamız 3 yıldır hemodiyalize girmektedir. En uzun süreli hemodiyalize giren hastamızın hemodiyaliz süresi 24 yıl olup , bu sürenin 20 yılını Çankırı Devlet Hastanesi hemodiyaliz ünitesinde tamamlamıştır.
Hemodiyaliz cihaz sayımız 20’dir. Günde 2 seans şeklinde hemodiyaliz yapılmaktadır. Aylık 900 seans hizmet verilmektedir. Yaz aylarında misafir hasta sayımızın artışı nedeniyle seans sayısı günde 3’e çıkmakta ve aylık seans sayısı da 1200 e ulaşmaktadır. Haftanın 6 günü diyaliz seansı yapılmaktadır. Ayrıca yoğun bakımdaki hastalar için yoğun bakım tipi hemodiyaliz cihazımız bulunmakta, acil durumlar için 7 gün 24 saat hemodiyaliz hizmeti verilmektedir. Hemodiyaliz programındaki 25 hastamız, transplantasyon(organ nakli) listesindedir. Hemodiyaliz ünitemizde 1 nefrolog, 1 diyaliz sertifikalı pratisyen hekim, 9 sertifikalı hemşire, 1 diyaliz teknikeri, 1 teknisyen, 1 sekreter ve 4 temizlik personeli ile hizmet sunumu yapılmaktadır.
ENDOSKOPİ ÜNİTESİ; Ünitemizde 1 Gastroenterolog 2 hemşire ve bir sekreter çalışmaktadır. Hastanemizde son altı ayda yapılan endoskopi, kolonoskopi ve sigmoidoskopi işlem sayıları şöyledir. Gastroskopi:1445, Kolonoskopi:621, Sigmoidoskopi:95.
OTOPARK; Yeni hastane binamızın arka tarafındaki dere ıslahı çalışmaları ve otopark dolgu işlemleri sonucunda 300 araçlık otopark alanı oluşturulmuştur. Zemin tesfiyesi yapılmış, taş ve çakıl dolgusu döşenmiştir.
ULTRASON VE RÖNTGEN; Hastanemizde 4 radyolog mevcut olup aynı anda 3 ayrı Ultrason görüntülemesi yapılabilmektedir. 2014 yılı Ultrason sayımız 47.790 dır. Günlük ortalama 300 ultrason görüntülemesi yapılmaktadır.
YATAN HASTA FİZİK TEDAVİ ÜNİTESİ; Yatan hasta fizik tedavi ve rehabilitasyon ünitesinde 2 fizyoterapist ve 2 hemşire nezaretinde 8 kabin ve 1 rehabilitasyon odasından oluşan fizik tedavi ünitesinde yapılan tedaviler şunlardır. Kas kuvvetlendirme, Ağrı Tedavisi, Denge Eğitimi, Yürüme Eğitimi, Manüel Terapi, Normal Eklem Hareket Açıklığının Korunması ve Sağlanması, Kırık Sonrası Rehabilitasyon, Total diz ve kalça Protez işlemleri sonrası rehabilitasyon, Ön Çapraz bağ ameliyatı sonrası rehabilitasyon, Menisküs ameliyatı sonrası rehabilitasyon, Nörolojik Rehabilitasyon (Hemipleji, Multiple Skleroz, Ankilosan spondilit, kas-tendon-sinir yaralanması sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyon), Omuz ve çevresi eklem hastalıklarının tedavisi, Bel-Boyun fıtıkları ve ağrıları tedavisi, Kas spazmı ve sırt ağrıları tedavisi.
Üniteye günlük ortalama 40-45 civarı hasta alınmaktadır. Bunların 30 u yatan hasta, 10-15 kadarı ayaktan tedaviye gelen hastadan oluşmaktadır. Rehabilitasyon ünitesi dışında Göğüs Hastalıkları ve Ortopedi Servisinde ihtiyaç duyulduğunda ev programı ve egzersiz eğitimi de verilmektedir.
YENİ DOĞUMHANE; 2014 yılı toplam doğum sayımız 1082 dir. Normal doğum 638 (%59), Sezaryenle doğum 444 (%41) dir. Doğumlardan primer sezaryen sayısı 158 (%14,6), mükerrer sezaryen sayısı 286 (%26,4) tür. 2014 yılı primer sezaryen Türkiye ortalaması %26,9 olup hastanemize ait %14,6’lık primer sezaryen oranı Türkiye ortalamasının altındadır. Bu konu ile ilgili olarak, Sağlık Bakanlığımız tarafından hastanemize teşekkür belgesi verilmiştir.” dedi.
Vali Vahdettin Özcan “Yapılanları Genel Sekreter Dr. Selçuk Bey kısaca özetledi. Verdiği rakama bakmayın. Burada yapılmış olan eserlerin önemli olan kamu hizmetinde standardı yükseltmesidir. Ben buradaki konuşmamda kimseye cevap vermek için söz etmiyorum. Ancak son 15 yıldır siyasi iktidarın en başarılı olduğu alan sağlık sektörüdür. Bu nedenle genel sekreterimizin de söylediği gibi bu paydan Çankırı ne kadar yaralanabilir bunun mücadelesindeyiz. Tüm çalışmalarımız bu amaca yönelik. Amaç insanımızı mutlu etmek. Kamu sağlık hizmet standartlarını yükseltmek. Türkiye de sağlık sektörü belli bir standardadır. Selçuk Bey ve ekibinin işi bundan sonra zor. Çünkü bu kalitenin altına düşemezsiniz altına düşemezsiniz. Vatandaşın beklentisi bu yönde. Bende artık sizden bu sağlık hizmetinin sunumunun kalite standardının altında hizmet beklemiyorum. Yapılan hizmeti alkışlamazsak arkadaşlarımıza cesaret veremeyiz. Onun için bu yapılanların kamuoyuna duyurulmasını istedim. Yapılanlardan ötürü genel sekretere teşekkür ediyorum.” dedi.
“Bu otopark bize yakışmıyor.” diyerek sözlerine devam eden Vali Özcan “Çevreye ve Çankırı’ya zarar vermeyecek şekilde su tahliye kısımlarını, dere ıslahını gerçekleştirelim. 300 kişilik otoparkı çağdaş modern bi şekilde Çankırılıların hizmetine sunalım. Destek istiyorsanız gereken neyse yapılması talimatını veriyorum. Emeği geçen Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Selçuk Akan’a Hastane yöneticisi Op. Dr. Ali Güvey’e Başhekimi Op. Dr. Cem Solak Bey’e ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sağlık kaybedildiğinde değeri bilinen bir durum ben bunu yaşamış birisiyim. Sağlık çalışanları olarak Allah sizi başımızdan eksik etmesin. İnsani ilişkilerimizi, toplumla olan ilişkilerimizi daha insancıl medeni modern çağdaş bir görünümle hastalarımızı vatandaşlarımızı karşılayalım. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.
Konuşmaların ardından kurdele kesilerek Çankırı Devlet Hastanesine kazandırılan Kadın Doğum Kompleksi, Diyaliz Ünitesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesi, Endoskopi Ünitesi, Ultrason Kompleksi, Vali Özcan önderliğinde katılımcılar tarafından gezilerek, incelendi.
hastane (7)