Sudan’a Türk Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Kuruluyor

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörlüğü ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sudan’ın başkenti Hartum’da kurulacak olan 4 bin metre karelik Türk Mesleki Ve Teknik Eğitim Merkezi’nin Bilgisayar, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Mekatronik, Elektronik, Elektrik, İklimlendirme ve Soğutma, Mobilya ve Dekorasyon, CNC ve Makine Atölyeleri için satın alınan makine teçhizatı muayene ve kontrol için Öğr. Gör. Turgut Odabaşıoğlu, Öğr. Gör. Mustafa Sarıarslan, Öğr. Gör. Hayati Mamur, Öğr. Gör. Mikail Kara, Öğr. Gör. Şener Eski, Öğr. Gör. Oğuzhan Uzun 10–21 Şubat 2012 tarihleri arasında, Hartum’a giderek tüm makine ve techizatı teslim aldılar.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Öğretim Elemanları; “Türk Sudan Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezinde kurulan atölye ve laboratuarlara ait, makine ve ekipmanların testlerini yaptılar.

TİKA Hartum Program Koordinatörü Osman Vatansever, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Rıza Gürbüz’e gönderdiği mesajda; “Türk-Sudan Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Projesi kapsamında,  Çankırı Karatekin Üniversitesinin katkılarının büyük olduğunu ve eğitim süresinde de Çankırı Karatekin Üniversitesinin büyük katkılarının olacağını ifade etti. Bu projeye Üniversitenizin sağlamış olduğu destek paha biçilmezdir. Başta Sayın Rektör Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rıza Gürbüz olmak üzere Üniversitenizin yönetim kadrosuna ve kıymetli hocalarımıza bir kez daha teşekkür eder, saygılarımızı sunarız” dedi.

Türk- Sudan Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezinde görev alacak öğretim elemanları önümüzdeki aylarda Türkiye’ye gelerek uygulamalı eğitim alacaklardır. Daha sonraki süreçte ise Sudan’da kurulan eğitim merkezi Afrika’daki tüm ülkeler için hizmet veren bir merkez haline getirilecek.

Çankırı Karatekin Üniversitesi geçen ay içinde benzeri bir proje çalışmasını Tacikistan’da gerçekleştirdi. Bu çalışmalar TİKA ile işbirliği içinde hem Afrika,  hem Orta Asya hem de Balkan ülkeleri için geliştirilecek.