Şeker hastalığı hızla artıyor

Çankırı Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Çankırı Devlet Hastanesi tarafından organize edilen şeker hastalığı konulu konferans dün 100. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Arslan’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansta şeker hastalığı hakkında vatandaşlara bilgiler verildi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Çankırı Devlet Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. İsmail Çağatay Topçu, Çankırı’da ilk defa bir organ bağışının yapıldığını aktararak, “Dün akşam hastanemize gelen bir vatandaşımızın beyin ölümü gerçekleşti. İstanbul ve Ankara’dan gelen ekiplerle birlikte sabaha kadar çalıştık ve hastamızın yakınlarının onayı ile bağışlanan organlarla şu anda 7 vatandaşımıza organ nakli gerçekleştirildi” dedi.

Organ bağışının büyük önem arz ettiğini söyleyerek konferansına başlayan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Arslan, halk dilinde şeker hastalığı olarak bilinen diyabetin dünya genelinde hızla arttığını ve ülkemizde de bu sayının 6,5 milyonu bulduğunu dile getirdi. Türkiye’de 3 kişiden 1’inin obezite, 4 kişiden 1’nin tansiyon ve 6 kişiden 1’inin de şeker hastası olduğunu aktaran Arslan, “Şeker hastası olan kişiler o hastalıkla yaşamayı bilmeli ve doktor tavsiyelerine mutlaka uyulmalı. Şeker hastalığı korkulacak bir hastalık değildir. Yeter ki zamanında kontrol altına alınsın ve tedavisi yapılsın” dedi.

Şeker hastalığının son yıllarda büyük oranda arttığını da söyleyen Arslan, “Gelişen teknoloji ve insanların hareketsizliği özellikle obeziteyi artırmakta. Aşırı obezitelik şeker hastalığına yol açmaktadır. Bu nedenle beslenme konusuna büyük oranda dikkat edilmeli ve hareketsiz kalınmamalıdır” dedi.

100. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferans sonrasında gelen vatandaşların ayrıca şeker ölçümü yapıldı. Değerleri yüksek çıkanlara çeşitli bilgiler verilerek devamlı kontrol yaptırmaları istendi.