Dunlop

Rektör Savaş: İstiklal Yolumuz, İstikbal Yolumuzdur

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Valiliği, Çankırı Belediye Başkanlığı ve Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından organize edilen Geleneksel 3. Otantik İstiklal Yolu yürüyüşü gerçekleştirildi.

89 yıl önce yaşanan mücadelenin zorluklarının tekrar canlandırıldığı yürüyüş programı, Atatürk Anıtı 100. Yıl Kültür Merkezi önünde saat 08.00’de toplanan heyetin yürüyüş başlangıç noktası olan eski Üç Oluk Jandarma Karakolu mevkiinde toplanmasıyla başladı.

Yürüyüşe Rektör Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, Ilgaz Kaymakamı Yusuf Özdemir, Jandarma Komutanı J. Albay Şakir Uslu, Askerlik Şube Başkanı …Sinan Melül, Ilgaz Belediye Başkanı Cevdet Çetin, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Hatice Kaya, Türk Ocakları Derneği Başkanı Ali Harmancı, ÇAYASAD Derneği Başkanı Murat Yıldırım, dernek üyeleri, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

89 yıl önce yaşanan mücadelenin zorluklarının tekrar canlandırılacağı yürüyüş programı, Atatürk Anıtı 100. Yıl Kültür Merkezi önünde saat 08.00’de toplanan heyet yürüyüş başlangıç noktası olan eski Üç Oluk Jandarma Karakolu mevkiinde toplandı.

Üçoluk Jandarma Karakolu önünde toplanan kalabalık saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı okudular.

Şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar dileyerek konuşmasına başlayan Çankırı Karatekin Üniversitesi MYO Öğretim Görevlisi İsmail Çam İstiklal Yolu hakkında bilgi verdi.

Mehmet Akif Ersoy, Halide Edip Adıvar gibi birçok kişinin bu yoldan yürüdüğünü belirten Çam “Bu yol Ankara hükümetinin yurt dışına açılan bir penceresi olmuştur. Bu yolda 3 yıl 4 mevsim cephane taşınmıştır. Bu yolun Milli mücadeledeki önemi çok büyüktür.” dedi.

Üçoluk Jandarma Karakolu mevkiinde verilen bilgiler doğrultusunda toplanan heyet, tarihi anları tekrar yaşarak savaş müzikleri eşliğinde Kıyısın Köyüne doğru yürüdüler.

Kıyısın Köyüne gelindiğinde, heyet Kıyısınlılar tarafından karşılanarak misafir edildiler.

Kıyısın Köyü Muhtarı İsmail Camkıran ve Kıyısın Köyü Eğitim ve Hizmet Vakfı Başkanı Haşim Küçük “İstiklal Savaşında cephe taşıyanlara köyümüz, hem konaklama hizmetinde bulunmuş hem de bu yolun yolcusu olmuştur. Sizleri köyümüzde ağırlamaktan mutluluk ve onur duyuyoruz. Hepiniz hoş geldiniz” dedi.

“Milli Mücadeleyi besleyen, kan pompalayan bu yolumuz İstiklal yolumuz, istikbal yolumuzdur.” diyen ÇKÜ Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş “Tarihi olmayan milletler, talihsiz milletlerdir.” dedi.

Bu yolun kimlere şahitlik ettiğini, bu yolda Türkiye Cumhuriyetinin temeline harç taşıyanları kitaplardan okunduğunu belirten Savaş “O günleri yaşamak ve yaşatmak için böylesi bir organizasyon düzenliyoruz. Tarihi yerinde seyahat ederek yaşıyoruz. Her adımları mukaddes olan bu hatırayı canlı tutmak bize düşen görevdir. Sözden ziyade bu memleketi, bayrağı, vatanı, tarihimizi seviyorsak, bu yoldan geçenlere dua ediyorsak, ülkemiz için, insanımız için elimizden ne geliyorsa bu hatıraya sadık kalmak ve çalışmaktır.” Dedi ve İstiklal Yolu ile alakalı projelerinin olduğunu, belgesel çekileceğini, tarihi miras tevsili için çalışmalar olduğunu belirtti.

Rektör Savaş, Kıyısın Köyünde Ilgazlılara müjde vererek Ilgaz Turizm Otelcilik Yüksekokulunun resmen kurulduğu ve resmi gazetede yayınlandığını söyledi.

Ilgaz Kaymakamı Yusuf Özdemir “Ulusal Kurtuluş mücadelemizi yaşatmak için buradayız. Ulusal Kurtuluş savaşının ruhunun yaşatılmasında ve Ulusal Kurtuluş savaşının anlamının iyi anlanmasında bu yürüyüşün büyük katkısı olacaktır. İstiklal Savaşımızın ruhunun gelecek kuşaklarında benimsenmesi ve bu ruha sahip olarak yetiştirilmesini ortaya koymaktadır.” dedi.

Protokol konuşmaları sonrasında Iğdır’ın kurtuluşunda emeği olan Kıyısın köylü Şehit Mehmet Çavuşun’un torunu Şükrü Özgür söz alarak “Iğdırlılar Mehmet Çavuşu her yıl bağrına basarken, bizim Çankırı’dan bir ses yok bunu anlamıyorum” sitemlerinde bulundu.

Konuşması sonrasında torun Özgür, 2008 yılında basılmış Iğdır’ın Kurtuluşu Şehit Mehmet Çavuş kitabını Rektör Savaş’a hediye etti.

Konuşmalar sonrasında Kıyısın Köylüler tarafından yapılan Atatürk heykeli açılışı Rektör Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, Ilgaz Kaymakamı Yusuf Özdemir ve ADD Derneği Başkanı Hatice Kaya tarafından yapıldı.

Kıyısın Köylülerinin öğle yemeği (Tarhana Çorbası, Bulgur Pilavı, Üzüm Hoşafı ve bazlama) ikramı sonrasında Boruklu Dere, Tarihi Menfez, Topal Ali Hanı, Gündoğdu Karakolu’na varış ile 12 km Otantik İstiklal Yolu yürüyüşü tamamlandı.