Rektör Çiftçi, “Türkiye’nin önde gelen fakültelerinden biri”

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, akademik birim ziyaretleri kapsamında Orman Fakültesi personeli ile buluştu.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Odabaş, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Nuri Öner, Dekan Yardımcıları, Bölüm Başkanları ve akademik personelin katıldığı toplantıda; ilk olarak Rektör Çiftçi’ye Dekan Öner tarafından Orman Fakültesinin tarihçesi, akademik durumu, yürütülen bilimsel çalışmaları ve projeleri içeren bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi.

Dekan Öner yaptığı konuşmada “Ankara Üniversitesi Çankırı Orman Fakültesi adı ile 1995 yılında Çankırı`da kurulmuş olan ilk fakülte hüviyetine sahip olan Orman Fakültesi; 2007 yılında kurulan Çankırı Karatekin Üniversitesine bağlanmıştır. Orman Fakültesi, gelişen dünyada kendisine verilmiş olan sorumluluğun bilinciyle hareket ederek fiziki, idari ve nitelikli akademik altyapısını hızla tamamlamıştır. Gelişen ve değişen şartlar gereği akademik kadromuzu ve teknik alt yapımızı daha da güçlendirmeyi hedeflemekteyiz. Fakültemiz bünyesinde bulunan Orman Mühendisliği bölümü 2000 yılından, Peyzaj Mimarlığı bölümü ise 2018 yılından beri mezun vermekte olup, mezunlarımızın önemli bir kısmı açılan sınavlarda başarılı olarak kamu kadrolarına yerleşmişlerdir. Ayrıca çok sayıda mezunumuz özel sektörde başarılı olmuş hatta kendi işlerini kurmuşlardır. Bu başarılarda Fakültemizdeki eğitim kalitesinin payının büyük olduğuna inanmaktayız” dedi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi ise konuşmasında, “Görevi devraldıktan sonra üniversitenin genel durumunu, ihtiyaçlarını, güçlü ve zayıf yönleri ile geliştirilmesi gereken yönlerini, akademik çalışma ortamını, altyapı ve fiziki durumunu analiz ettiklerini, gelişim ve yönetim stratejilerini belirlediklerini, iyileştirme ve geliştirme açısından atacakları adımları net bir şekilde oluşturduklarını ve bu doğrultuda çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini” söyledi.

Orman Fakültesi’nin bilimsel çalışmalarından memnun olduğunu ifade eden Rektör Çiftçi; “ Şöyle geriye dönüp baktığımızda Orman Fakültesi bizim akademik hafızamız ve ilk fakültemiz olarak çok önemli bir yere sahip.  Ankara Üniversitesine bağlı olarak kurulmuş köklü bir geçmişi ve bu geçmişten gelen önemli bir potansiyeli var. Günümüze geldiğimizde geçmişten gelen köklü kültürü ve akademik niteliğini artırarak bugün alanından Türkiye’nin önde gelen fakültelerinden biri olmayı başarmıştır. Biz yeni dönemde yine sizlerin özverili çalışmaları ile bu gelişimi hız kesmeden devam ettirmek ve başarı çıtamızı daha yukarıya taşımak istiyoruz. Sıkıntıları biliyoruz ve çözmek için buradayız. İnşallah karşılıklı iletişim ve istişareler ille bu sıkıntıları eldeki imkanlar ölçüsünde asgari seviyeye indirmeye ve sizleri daha iyi bir ortamda çalıştırabilmek için çalışmaya devam edeceğiz. “dedi.

Toplantının son bölümünde yeni dönemde yönetim olarak beklentilerini, yapmak istedikleri çalışmaları, fiziki, altyapı, bilimsel ve akademik olarak büyüme stratejilerini ifade eden ve  akademisyenlerin talep, öneri ve şikâyetlerini dinleyen Rektör Çiftçi, akademisyenlerle yaptığı toplantının ardından fakülte yönetimi ile görüşüp yapılan değerlendirmelerden sonra öneri ve talep ve sorunların çözümü için gerekli talimatları verdi.