Öztürk, “ Daha önce yaşanmış acı tecrübelerimiz var”

“Afete Hazırlık Kulübü Üyeleri AFAD Gönüllüsü Oluyor” temasıyla Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü (AFAD) ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen proje kapsamında Çankırı Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi’ndeki Afetlere Hazırlık Kulübü öğrencilerine AFAD gönüllülük sistemi hakkında bilgi verildi.

Gerçekleştirilen programda bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, “Afetlere karşı her zaman hazırlıklı olmalıyız. Önümüzdeki zaman diliminde ne olacağını kimse bilemez” dedi.

Afet gönüllülerine teşekkür de eden Öztürk, “Tüm şehirde yaşayan insanlara ulaşmaya çalışacağız. Biz büyük bir aileyiz. 30 bin öğrencinin anne ve babasıyla 90 biniz biz. Tüm şehir biziz. Her sese ulaşabilirsek ve farklılığı sağlayabilirsek afetlere hazırlıklı oluruz” dedi

“Bölgemiz deprem kuşağı bölgesinde” diyen Öztürk, “ Daha önce yaşanmış acı tecrübelerimiz var. Bununla ilgili ön eğitimler almak hepimiz için bir başlangıç. Şuan bunu diğer okullarımızdaki tatbikatlarda da gördük. Sizlerle birlikte bir meşale yakıldı ve çok sayıda gönüllü olacak” dedi

Programda konuşan AFAD Gönüllü ve Bağışçı İlişkileri Daire Başkanı Mehmet Akif Can, doğa olayı ile doğal afet arasındaki farka dikkat çekti.

Eğitimin en önemli ayaklarından bir tanesinin AFAD gönüllük sistemi olduğunu belirten Can, “AFAD gönüllülük sistemi bizim 2019 yılında hayata geçirdiğimiz, henüz 2 yıllık bir sistem. Temel AFAD gönüllüsü eğitim modeli aslında bütün yurttaşlarımızı içine almayı düşündüğümüz bir model. Şu anda 372 bin gönüllüye ulaştık Türkiye genelinde, hedefimiz bu yılın sonuna kadar 500 bine ulaşmak. Bir sonraki yılları da düşündüğümüzde biz milyonlarca vatandaşımızı bu sistemin içine dahil etmek istiyoruz.” diye konuştu.

Temel AFAD gönüllüsünün ikinci etabının da Destek AFAD gönüllüsü olduğunu ifade eden Can, “İkinci modelimiz Destek AFAD gönüllüsünde ise 18 yaşını doldurmak gerekiyor. Çünkü burada saha eğitimleri ve arazide çalışma ortamı var. Sinop ve Kastamonu’daki sel felaketinde AFAD gönüllüleri çalıştılar. Destek eğitimi alan gönüllülerimizi saha çalışmalarına da dahil ediyoruz gönüllülük esasına göre. Oralarda vatandaşımızın hizmetinde çok büyük hayır dualar ve sevgilerle karşılandı arkadaşlarımız. 800’ün üzerinde gönüllümüz görev yaptı Kastamonu ve Sinop’ta. Asker, polis, AFAD gönüllüleri, sivil toplum kuruluşları hep beraber kenetlenmiş bir şekilde biz orada o acıları dindirmek için elimizden gelen gayreti gösterdik ve çok da başarılı olduğumuzu düşünüyorum.” dedi.

Liselerde AFAD gönüllülük sistemini yaymak istediklerine vurgu yapan Can, şöyle konuştu:

“15 yaşını dolduran arkadaşlarımız AFAD gönüllüsü olabiliyor. Destek AFAD gönüllüsü olmak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Biz liselerden, alt yapıdan yetiştirelim Destek AFAD gönüllülerini. Sonuçta yarın onlar da 18 yaşına girecekler. 18 yaşına gelmeden AFAD gönüllülük sistemini tanısınlar, farkındalık oluşsun ve 18 yaşından sonra da Destek AFAD gönüllüsü eğitimlerini alabilirler diyoruz. Bu amaçla da okullarımızda Afete Hazırlık Kulüpleri var. Biz bu Afete Hazırlık Kulübü üyelerini AFAD gönüllüsü yapmayı ve onları AFAD gönüllülük sistemindeki dersleri almalarını sağlamak sonra arkadaşlarımızın okullarda yakın çevrelerindeki yaş gruplarındaki arkadaşlarına da AFAD gönüllülük sistemini tanıtmalarını, bizim elçilerimiz olmalarını yeni AFAD gönüllülerini bu sisteme kazandırmak için çalışmalar yapmalarını isteyeceğiz. Bütün amacımız aslında gençlerimizi afet farkındalığını öğrenmiş bir şekilde, burada ne yapacağını bilecek şekilde yetişmiş olmaların sağlamak.”