“Okullarımız kapanmasın, çocuk sesleri hiç susmasın”

2021-2022 eğitim-öğretim yılı ‘ilköğretim haftası’ nedeniyle dün MKE Tophane İlkokulu’nda bir tören gerçekleştirildi.

Vali Abdullah Ayaz, Belediye Başkanı İsmail Hakkı esen, ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, STK temsilcileri ve eğitim camiasının katıldığı program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Yeni eğitim ve öğretim yılı nedeniyle 1. Sınıfa başlayan öğrencilere üst sınıf öğrencileri tarafından çiçek takdiminin de yapıldığı programın açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, kesintisiz ve okulların kapanma yaşamayacağı bir dönem temennisinde bulundu.

İl genelinde 27 bin 633 öğrencinin 199 kurumda eğitim ve öğretim gördüğünü aktaran Öztürk, 2 bin 88 öğretmenin de il genelinde görev yaptığını belirtti.

İlimiz genelinde 27.633 öğrencimiz, 199 /kurumumuzda, 2088 öğretmenimiz rehberliğinde eğitimlerine başlamışlardır.

“Bu yılın kesintisiz, kapanmaların yaşanmayacağı  ve çocuk seslerinin okullarımızdan hiç eksilmeyeceği bir yıl olmasını temenni ediyorum” öğretmenlere seslenerek, “Sizler eğitim camiamızın yapı taşlarısınız. Özellikle salgın döneminde bir kez daha anladık ki sizlerin yeri gerçekten doldurulamaz. Uzaktan eğitim süreçleri ile ilgili yapılan çalışmalar elbette ki çok önemlidir. Lakin sanal bir ortamın, öğrencilerimizle sınıf içerisinde göz göze, yüz yüze yapılan eğitimin yerini doldurması beklenemez. Meslektaşlarım, evlatlarınıza kavuşmanızın verdiği mutluluğu sizlerle paylaşıyoruz.

Salgın sürecinde İlimiz; okullarımızın açılması öncesinde bölgesinde en düşük vaka sayısına sahip il olma özelliğine kavuşmuş, aşılanma oranı ile  MAVİ kategoriye geçmiştir. Öğrencilerimizin okullarımızda yüz yüze eğitim görebilmeleri bu duyarlılığın devam etmesine bağlıdır. Valiliğimizin, Sağlık Müdürlüğümüzün salgınla mücadelede göstermiş olduğu çabaya eğitim ailesi olarak, rol model olma özelliğinizle verdiğiniz destek için teşekkür ediyorum” dedi.

Yöneticilere de seslenen Öztürk, “Eğitim, her şartta toplumlarda  öncelikli bir yere sahiptir. Güzel ülkemizin yarınlarının inşası ancak hepimizin atacağı adımlarla gerçekleşebilecektir. Hiç şüphesiz öğrencilerimizin sağlıklı bir şekilde eğitim öğretime devam edebilmeleri sizlerin süreçleri sahada uygulama gayretleriyle doğrudan bağlantılıdır.  Zira okul sağlığı, alınan tedbirlerin yanı sıra hepimizin bulunduğu birimlerde göstereceğimiz ortak hassasiyetle, duyarlı çalışmalarımızla gelişecektir” dedi

“Her çocuk bizler için kıymetlidir ve özeldir” diyen Öztürk, “Kıymetlilerimizin okullarına anasınıfı ve 1. sınıfların  kendi başlarına gelebilme süreçlerinin kaygısını, anne baba refakatinde olmasını anlayabildiğimi; diğer kademeler de ise evlatlarımızın okullarına geliş ve gidiş süreçlerinin de birer eğitim olduğunu hatırlatmak isterim. Okul giriş ve çıkış saatlerinde okul önleri çok kalabalık cümlesini söylemek yerine hep birlikte eyleme geçme zamanıdır” dedi.

İlimizin önemli bir sorununa da değinen Öztürk, “Evlatlarımızı bulunduğunuz/ yaşadığınız  bölgelerdeki eğitim kurumlarımıza kaydettirmeniz durumunda ilimizdeki sınıf mevcutlarının ilkokul/Ortaokulda 17, ortaöğretimde 21  olacağını da bu vesile ile hatırlatmak isterim” dedi.

Son olarak öğrencilere seslenen Öztürk, “Gözlerinizdeki ışıltı ve heyecan hiçbir zaman kaybolmasın. Yine yeniden beraberiz. Okulunuzdasınız, yanınızda arkadaşlarınız, öğretmenleriniz. Emimin onları çok özlediniz ve çok mutlusunuz. Telafi de Bende Varım etkinliklerimiz yaz boyu sizler için devam etti. Aranızda birçok arkadaşınız bu etkinlere katıldılar. Tatilde olan öğrencilerimize, arkadaşlarından bu süre zarfında ayrı kalan öğrencilerimize de diyorum ki: -Bugün, geçen yıldan yarım kalan oyunlarınızı bir kez daha oynayın. Oyun sizin hakkınız. Sizler hayatı oyun çağında oynayarak öğrenirsiniz. Oyun çağını yaşayamadan büyüyen bireyleri, yetişkinliklerinde çok zor oyunlar bekler.

 Okullarımızın açık kalabilmesi için birey olarak sorumluluklarımızı yerine getirmemizin toplumsal bir görev olduğunu, bilim insanlarımızın önerilerinin dikkate alınmasının bir ödev olduğunu hatırlatmak istiyorum” dedi.

“1,5 yıldır hep birlikte bugünü beklemekteyiz” diyerek sözlerine başlayan Vali Abdullah ayaz ise, “İnşallah hep beraber hem öğretmenlerimizin hem öğrencilerimizin, hem velilerimizin hem idarecilerimizin ortak gayretiyle sağlıklı kesintisiz bir eğitim öğretim yılı sürdürmek en büyük gayretimiz olacak” dedi.

“Bizim gibi ülkelerin en büyük sermayesi ve zenginliği beşeri sermayedir” diyen Vali Ayaz, “Bunu ne kadar iyi bir şekilde işleyebilir, geleceğe hazırlayabilirsek gelecek bizler için, ülke için, evlatlarımız, torunlarımız için inşallah o kadar güzel olacak. Bunun yolu da okullarımızdan eğitimcilerimizden geçmekte. Onun için buraları sadece bir eğitim yuvası olarak değil gelecekte ülkemizin dünya mübarezesinde yer alacağı noktanın karar verildiği yerler olarak görmekteyiz. Bu konuda en büyük vazife öğretmenlerimize düşmekte. İdareci olarak bizlerin görevi hem öğretmenlerimizin hem öğrencilerimizin hem eğitim camiamızın önündeki herhangi bir engel varsa onu kaldırmak, onların yolunu açmak. Onun için tüm eğitim camiasının derdi derdimizdir. Hem benim hem belediye başkanımızın hem rektörümüzün burada bulunan bütün idarecilerimizin adına bunu bir kere daha taahhüt ediyorum ki tüm eğitim camiamızın derdi derdimizdir. Onun için en ufaktan en büyüğe kadar bütün sorunları çözmek için arkadaşlarımızla beraber el birliğiyle gayret göstermeye devam edeceğiz. Bu süreçte hem tedbirlere uymaya hem de aşılama noktasındaki hassasiyetimizi devam ettirmeye hem öğrencilerimize, hem öğretmenlerimizi hem velilerimizi davet ediyorum. İnşallah sağlıklı bir şekilde eğitim öğretim yılını hiçbir kesintiye uğratmadan tamamlamak en büyük hedefimiz” dedi

Vali Ayaz’ın konuşmasından sonra protokolde yer alanlar okul içindeki panoya boya ile el baskısı yaptı ve tüm öğrencilere başarılar diledi.