Minikler için ders zili çaldı

İlkokula başlama yaşının 66 aya çekilmesine ilişkin tartışmalar sürerken, tartışmaların odağındaki minikler dün ders başı yaptı. Yeni eğitim ve  öğretim yılında ilimizde  ilkokul birinci sınıfa yeni kayıt yaptıran yaklaşık 2928 öğrenci, okul öncesi eğitime başladı. 2928 öğrenciden 1563’ü İl merkezinde 1365’i ise İlçe ve köylerde öğrenim görecek. Milli Eğitim Bakanlığı´nın (MEB) minik öğrencilerin okula alışmalarını kolaylaştırmak amacıyla daha önce uygulamaya koyduğu ´´uyum programı´´, 2012-2013 eğitim öğretim yılı başlamadan 10-14 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek.

İl genelindeki tüm ilköğretim okullarında olduğu gibi Güneş İlk Öğretim Okulu’nda da dün minikler heyecanlı dakikalar yaşadı. Okul bahçesinde toplanan minikler ve velileri yeni eğitim ve öğretim yılına okul basamaklarını çıkarak başladılar. Okul Müdürü Muzaffer Derelli, “Bugün çocuklarınızın ellerinden tutarak okullara getirdiniz. Bu sene farklı bir dönem ve bir geçiş yaşıyoruz. Biliyorsunuz 4+4+4 sistemi bu sene başladı. Bu dönem çok farklı olacak ve bu sene ilk defa okula başlayan çocuklarımız için de farklı olacak. Çocuklarımız 12 hafta kitap ve defterlerle değil okula uyum dönemine yönelik eğitimle meşgul olacak” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından öğrencilerin sınıfları belirlendi. Sınıf seçimi esnasında Okul Müdürü Dereli,  “Buradaki tüm öğretmenlerimiz deneyimlidir, bunun kefili bizleriz” dedi.

Sınıfların belirlenmesinden sonra öğrenciler okul hayatlarına merdivenleri çıkarak başladılar.

Okulla yeni tanışacak anasınıfı ve ilkokul birinci sınıf öğrencileri için, bir hafta süreyle ‘uyum eğitimleri’ verilecek. Annelerinin eşliğinde okula başlayacak olan minikler, ilk hafta oyun, müzik, resim gibi etkinlikler yapacaklar, okulu ve arkadaşlarını tanıyacaklar. Birinci haftadan sonra çocukların uyumuna göre, annelerin eşlik etmesine son verilebilecek.

30 Eylül tarihi itibariyle 66 aylık olan çocuklarını birinci sınıfa göndermek istemeyen velilerin, devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinden ‘fiziken ya da zihnen okula başlamaları uygun değildir’ şeklinde rapor almaları gerekiyor. Rapor almayan ailelerin çocukları, anne-babanın onayı aranmaksızın birinci sınıfa başlayacak. Okula uyum eğitimleri bir hafta boyunca günde 3 saat şeklinde verilecek. Öğrenciler bol bol oyun oynayacak, arkadaşlarını tanıyacak.