Dunlop

Lazer Epilasyon Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi hekimlerinden Deri Ve Zührevi Hastalıklar (Cildiye ) Uzm. Dr.Mustafa Karamısdıkoğlu Lazer Epilasyon hakkında bilgi verdi.

Lazer Epilasyon Nedir?
Lazer epilasyon, vücutta oluşan istenmeyen kıllanmanın büyük oranda önlenmesinde ve yine büyük oranda giderilmesindeki en önemli ve en etkili medikal teknolojidir. Bilindiği üzere insanlar lazer epilasyon öncesinde epilasyon için çok farklı yöntemler kullanabiliyorlardı. Fakat bu yöntemlerin çoğu uzun süreli ve kalıcı olmuyordu. Lazer epilasyon bu sorunu gidermede başvurulan en etkili medikal estetik yöntemidir. Tıpta yaklaşık kırk yıldır kullanılmakta olan lazer ışığının epilasyon uygulamasında güvenirliği 1997 yılında Amerika sağlık bakanlığına bağlı ilaç ve tedavi kontrol merkezi FDA (Food and Drug administration) tarafından onaylanmıştır.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?
Lazer epilasyon yapılacak olan bölgenin temizlenmesi, bölgedeki uzun olan kılların kısaltılarak epilasyona uygun hale getirilmesi ve lazer cihazı ile taranması şeklinde 3 farklı aşamadan oluşmaktadır. Ten ve kıl renginize göre size en uygun lazer epilasyon cihazı ile epilasyon yapılacak olan bölge taranır. Bu tarama işlemi, lazer epilasyon yapılan bölgeye ve kıl yoğunluğuna göre birkaç dakika veya birkaç saat sürebilmektedir. Bilinenin aksine lazer epilasyon sanıldığı kadar uzun süren bir tedavi değildir. Seans süreleri yaklaşık olarak 15 dakika ile 45 dakika arasında (bölgeye göre değişebilmektedir) sürmekte ve seans Aralıkları 6 ile 8 hafta arasında değişmektedir.

Lazer Epilasyon Öncesi Nelere Dikkat Etmeliyiz?
1.    Lazer epilasyona gelmeden 1 ay öncesine kadar kökünden kıl alma (ağda, elektrikli epilatör vs )işlemi yapılmaması gerekir. Bunun nedeni, vücudunuzdaki tüm kılların daha net olarak görünmesi ve lazer epilasyon ile alınabilmesidir.
2.    Vücuttaki kılların oluşumunun tamamlamasını beklemek için vücut bölgeleri için 6 – 8 hafta ara ile en az 4 – 6 seans, yüz bölgesinde kıllar için 1 – 2 ay ara ile ortalama 6 – 12 seans lazer epilasyon uygulanabilir.
3.    Lazer epilasyona gelirken aşırı uzamış olan kıllar makas veya jilet yardımı ile kısaltılabilir.
4.    Lazer epilasyon öncesi tüyleri sarartma veya boyama gibi işlemler yapılmamalıdır.
5.    Lazer epilasyona gelmeden 15 gün öncesine kadar cildi aşındıracak, soyacak işlemlerden uzak durmalı, peeling yapılmamalıdır.
6.    Lazer epilasyon yapılacak olan bölge temiz olmalı, epilasyon yapılacak olan bölgede makyaj olmamalıdır.

Lazer Epilasyon Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1.    Lazer epilasyon uygulandıktan 2 gün sonraya kadar solaryuma girilmemeli, güneşten uzak durulmalıdır. Eğer güneş ışığına maruz kalınacaksa güneş koruyucu faktörlü kremler kullanılmalıdır.
2.    Lazer epilasyon uygulanan kılların kökleri 10 ile 15 gün içerinde uzayarak dökülmeye başlar veya el ile tutularak çekildiğinde kolayca kopar.
3.    Lazer epilasyon uygulanan bölgede kişinin cilt hassasiyetine göre değişen sürede; 1 saat ile 1 kaç gün arasında kızarıklık oluşabilir. Bu normal bir durumdur. Kendiliğinden geçecektir. Uzayan kızarıklarda doktorunuza başvurabilirsiniz.
4.    Lazer epilasyondan hemen sonra ılık duş alınabilir. 1 hafta kese, peeling gibi cildi tahriş edecek uygulamalar yapılmamalıdır.
5.    Hormonal bozukluğu olan kişilerde lazer epilasyon seans sayıları daha fazla veya az olabilmektedir.
6.    Her lazer epilasyon seansında kıl yoğunluğu yüzde  %15 – 20 arası azalmaktadır. Ancak vücudunuzda oluşan farkı 3. seanstan sonra belirgin olarak görmeye başlarsınız. Lazer epilasyon seanslarına ne kadar düzenli devam ederseniz o kadar fazla fayda görürsünüz.
7.    Büyük bölgeler ( kol-bacak-sırt-göğüs-genital) için her seanstan 2 hafta sonra ücretsiz kontrol seansı hakkınız mevcuttur (20. günden daha geç yapılan kontroller tedavinin seyrini olumsuz etkiler). Küçük bölgelerde ise tedavinin seyrine katkısı olmadığından kontrol seansı uygulamaya gerek yoktur.

Lazer Epilasyonun Avantajları

1.    Hastaların çoğunda etkili ve uzun dönemli epilasyon sağlar.
2.    Hastaya uygun teknikle yapıldığında güvenilir bir yöntemdir. Bu yüzden uzman doktor denetimindeki sağlık kuruluşlarını tercih etmeniz sağlığınız için önemlidir.
3.    Bacak, sırt gibi geniş alanlarda hızlı uygulama olanağı sağlar.
4.    Göreceli olarak daha az ağrılı bir yöntemdir, hastaların çoğu lazer epilasyon tedavisine rahatlıkla uyum sağlar.
5.    Hızlı bir yöntemdir ortalama 2–3 saatte vücuttaki tüm tüyler temizlenebilir.
6.    Lazer epilasyonun cilt üzerine alerjik bir yan etkisi yoktur, cildi kalıcı tahriş etmez, kalıcı yara izi bırakmaz, kansere neden olduğunu gösteren herhangi bir bilimsel kanıt yoktur.
7.    Batık kılların ve kıl dönmelerinin en önemli tedavi yöntemidir.
8.    Cilt enfeksiyonu ve bulaşıcı hastalık riski yoktur.

Son Olarak, Lazer Epilasyonun Yan Etkileri Var mıdır?

Kısa süreli yan etkileri yaklaşık 1–2 saate kaybolan kızarıklık ve kıl köklerinde şişliktir. Bu yan etkiler çok hassas ciltlerde 1–2 gün sürebilir. Bazı lazer türlerinde, koyu ten renkli insanlarda uygulamalarda renk değişiklikleri, su toplama olabilir. Bu tür problemler nadirdir ve uygun tedavi ile birkaç günde geriler.

Hastanemizde 2012 model Epicare Duo cihaz ile lazer epilasyon hizmeti vermekteyiz. Cihazımızda 2 çeşit lazer formu bulunmaktadır. (ALEXANDRITE ve Nd:YAG) son yıllarda tüm dünyada güvenle kullanılan cihazımız ile halkımıza hizmet vermekten gurur duyuyoruz.