Kanserde erken teşhis önemlidir

kanser (2)1 – 7 Nisan Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında Çankırı Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından “Çankırı Kanser Forumu” programı düzenlendi.

Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, bazı kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri ile sağlıkçılar katıldı.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın açılışında konuşan Sağlık Müdürü Dr. Halil Nevzat Yetkin, Çankırı’da kanserle mücadele etkinlikleri kapsamında 3 farklı alanda taramalar yaptıklarını belirtti.

Kanserle mücadelenin mümkün olduğunu fakat geç kalınmaması gerektiğini ifade eden Yetkin, “Bu yüzden kanserden değil, geç kalmaktan korkmalıyız. Biz geç kalınmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Kanserle ilgili farklı farklı taramalar yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Telli Celtemen, servisk kanseri ile ilgili genel bilgiler verirken, smear alımı konusunda sunum yaparak, katılımcılara detaylı bilgiler verdi.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İsmail Çağatay Topçu da kolon kanseri ve tarama yöntemleriyle ilgili genel bilgiler verirken, kalın bağırsak kanseri olarak bilinen kolon kanserinin görülme riskinin yaşın ilerlemesiyle arttığını kaydetti.

Topçu, kolon kanserinin kanama, mukus salgısı, bağırsak hareketlerinde değişiklik ve karın ağrısı gibi belirtileri olduğunu ifade etti.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Temel Deniz Şener ise meme kanseriyle ilgili sunum yaptı.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Mehmet Tahiroğlu ise kanserin önlenebilen ve tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu söyledi.

Kanserde erken teşhisin önemli bir etken olduğunu ifade eden Tahiroğlu, “En iyi hekim insanın kendisidir. Bunun için yediğinize, içtiğinize dikkat etmelisiniz. Ayrıca kanserde erken teşhis hayati önem taşır. Erken teşhis ile tedavi ihtimali çok yüksek olan kanser, geç kalındığında ciddi sıkıntılara yol açabilir. Bu anlamda ilimizde erken teşhis için farklı noktalarda taramalar yapıyoruz” dedi.

Program karşılıklı soru cevap bölümü ile sona erdi.