Dunlop

Kanserde erken teşhis hayat kurtarır

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

 

 

 

Kanserde erken teşhis hayat kurtarır

4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle Çankırı Sağlık Müdürü Mehmet Karakoç yazılı bir açıklama yaptı. Karakoç açıklamasında şunları belirtti: “

Kanser insanlığın geleceğini tehdit eden ve sürekli gündemde kalması gereken oldukça önemli bir sağlık sorunudur. Davranışlar, önyargılar, alışkanlıklar ve yaşam tarzı çok erken yaşlarda şekillendiğinden, kanser eğitimine de erken yaşlarda başlanmalı ve sağlıklı yaşamın gençlik döneminde edinilen alışkanlıklarla yakından ilişkili olduğu gençlere çok iyi anlatılmalıdır. Kansersiz bir gelecek için ailelerin, çocukların ve gençlerin doğru bilgilendirilmesi hastalığın önlenmesi ve erken teşhis açısından çok önemlidir.

Dünyada her yıl 12 milyon kişi kanser tanısı almakta ve 7,9 milyon kişi kanser nedeniyle ölmektedir. Kanser, dünyada ve ülkemizde kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci büyük ölüm nedenidir.

 

Bu ölümlerin %40’ı kansere neden olan risk faktörlerine yönelik basit önlemlerle azaltılabilir.

Kansersiz bir yaşam için alacağımız önlemler:

 

 “Sigarasız ve Sigara Dumansız Bir Hayat Seçin”: Sigara; akciğer, ağız boşluğu, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane, böbrek, mide ve kan kanserine neden olmaktadır.

 

“Alkol Kullanmayın”:Alkol kullanımı karaciğer ve yemek borusu kanserine yol açmaktadır.

 

“Yeterli ve dengeli beslenin”: Kanserden korunmak için; az yağlı, bol lifli beslenme alışkanlığı kazanılmalı, kepek ve yulaf gibi liften zengin besinler tercih edilmeli, bol miktarda sebze-meyve tüketilmeli, balık ve kuru baklagiller yenilmelidir. Öğün atlamamak, ayakta atıştırmamak, tek taraflı beslenmemek gerekir.

 

“Fiziksel aktivitelerinizi arttırın”: Düzenli egzersiz yapmak, asansör yerine merdivenleri kullanmak, yakın mesafelere yürüyerek gitmek gibi basit aktiviteler kilonuzu dengeleyecek ve sizi meme, barsak, rahim kanseri vb. kanserlerden koruyacaktır.

“Güneş Işınlarından korunun!”: Cilt kanserinin en önemli nedeni, ultraviole yani güneş ışınlarıdır.  Bu nedenle güneş ışınlarının en yoğun olduğu saatlerde, dikkat etmek gerekir.”