Kalbinizi Önemseyin!

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Kardiyoloji (Kalp ve Damar Hastalıkları) Uzmanı Bora Akdoğan kalp sağlığı hakkında bilgiler verdi.

Göğüs ağrınız 20 dakikadan uzun sürdüyse, göğsünüzün orta yerinde baskı tarzında bir ağrı hissediyorsanız, sırtınıza, çenenize, kollarınıza, boynunuza yayılıyorsa, terleme, bulantı, kusma şikâyetleriniz de varsa kalp krizinden şüphelenip, vakit kaybetmeden tam donanımlı bir merkeze gitmenizde fayda var.

Kalp hastalıkları tüm dünyada en yaygın hastalık ve ölüm nedenleri arasında yer alıyor ve kalp krizi geçiren hastalardaki her 1 saatlik gecikmede, 100 kişiden biri tedavi edilmediği için hayatını kaybediyor. Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Bora Akdoğan, kalp damarlarının daralması ya da tamamen tıkanmasının çoğunlukla kalp krizine sebep olacağını söyledi. “Kalp kasının oksijensiz kalması sonucunda biriken kimyasal maddeler ağrıya sebep olmaktadır. Bu durum 15-20 dakikadan uzun sürdüğünde kalp kasında geri dönüşümsüz hasar oluşmaya başlar.” Diyen Akdoğan, en büyük hasarın ilk saatlerde olduğuna dikkat çekti.

Kalp krizi geçiren kişinin bir an önce yoğun bakım ünitesi olan, tercihen acil anjiyografi ve anjiyoplasti (balon)/stent uygulamaları yapılabilen donanımlı bir sağlık kuruluşuna ulaştırılması gerektiğini söyleyen Bora Akdoğan, kalp krizinden kuşkulanılan hastanın rahat bir pozisyonda efor sarf etmeden dinlenmesi gerektiğini ve evde yapılabilecek en yararlı tedavinin bir tablet aspirin çiğnetmek veya suda eritip içirmek olduğunu ifade etti. Akdoğan son olarak balon/stent uygulamasının pıhtı eritici ilaç tedavisinden daha etkili olduğunun gösterildiğini, pıhtı eritici ilaçların en korkulan komplikasyonu olan beyin kanaması riskinin balon/stent uygulaması ile ortadan kalktığını ifade etti.