“Hayat Boyu Öğrenme” sergisi açıldı

81 ilde ilk kez 2020-2021 eğitim öğretim yılında 1-7 Haziran tarihleri arasında kutlanmaya başlayan “Hayat Boyu Öğrenme Haftası” kutlama programı kapsamında Yunus AVM fuaye alanında İlimiz genelindeki Halk Eğitimi Merkezleri ve Nurettin Ok Halk Eğitim Merkezimizin kursiyerleri tarafından ortaya konan eserlerin vatandaşlarla buluşması amacı ile sergi düzenlendi.

İlk defa bu sene kutlanan ‘Hayat boyu öğrenme’ haftası çerçevesinde dün Yunus AVM’de halk eğitim merkezlerinin katılı ile sergi açılışı gerçekleştirildi.

Vali Yardımcısı Abdullah Arslaner, Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, Vali Abdullah Ayaz’ın eşi Melike Ayaz, Belediye Başkanı İ. Hakkı Esen’ın eşi Betül Esen, milletvekili Salim Çivitcioğlu’nun eşi Seçil Çivitcioğlu ve çok sayıda davetlininin katılı ile gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını yapan Nurettin Ok Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Zekeriya Yelmen, “Hayat boyu öğrenme haftası etkinliği 2020-2021 eğitim öğretim yılında ilk defa kutlanmaktadır” dedi.

“Hayat Boyu Öğrenme” programına da değinen Yelmen, “Hayat boyu öğrenme; eğitim ve öğretim faaliyetleri içerisinde bireyin bilgi, beceri ve yetkinliklerini geliştirerek örgün eğitimin dışında hayatı boyunca katıldığı her türlü öğrenme etkinliklerini kapsayacak şekilde öğrenme kültürünü geliştirmesi, tanıtılması ve yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

Bu amaçla Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinliği çerçevesinde ilimiz ve ilçelerimizde bulunan halk eğitim merkezlerinin katılımıyla, hayat boyu öğrenme alışkanlığı kazanımını destekleyen ve hayat boyu öğrenme fırsatları hakkında halkı bilgilendiren, aydınlatan, öğrenmeyi teşvik eden sanatsal ve kültürel gösteriler içeren, kursiyerlerimizce gerçekleşen el emeği göz nuru ürünler sergilenmektedir” dedi.

Sergi ile ilgili olarak İl Millî Eğitim Müdürü  Muammer Öztürk ise, “ Halk Eğitimi Merkezlerimizde vatandaşlarımızın ilgi, yetenek ve istekleri doğrultusunda 72 alanda 3.643 değişik kurs açılabilmektedir. Okuma-yazma, bilgisayar işletmenliği, hızlı klavye kullanımı, web tasarımı, moda tasarım, amigurumi, yabancı dil, spor branşları, Türk işaret dili, el sanatları, bağlama ve çini işleme kursları Halk Eğitim Merkezlerimizde açtığımız kurslardandır.

Öğrenme hayat boyu süren bir faaliyettir. Örgün eğitim faaliyetleri kadar yaygın eğitim faaliyetleri de önemlidir. 2021 yılı içerisinde salgın süreci olmasına rağmen farklı alanlarda 291 kursumuz açılmış olup, 34.430 saat uygulanan kurs programlarımızda 5.416 kursiyerimiz il genelinde Halk Eğitimi merkezlerimizde açılan kurslardan yararlanmıştır.

Hayat Boyu Öğrenme Kurumlarının tanınırlığının artmasını, 7’den 70’e her vatandaşımıza ulaşmayı hedeflediğimiz bu hafta ile ‘Her Zaman, Her Yerde, Herkes İçin Eğitim’ felsefesinin yaygınlaştırılması adına emek veren tüm kurum yöneticilerimize, öğretmenlerimize, usta öğreticilerimize ve değerli kursiyerlere teşekkür ederiz.” dedi.

Konuşmaların ardından katılımcılar sergi alanını gezdiler.