“Gelecek İçin Geçmişi Koru”

proje (12)Çankırı Nevzat Ayaz Anadolu Öğretmen Lisesinin İngiltere, Almanya, İsveç, İtalya ve Polonya’dan ortakları ile yürüttüğü Gelecek Nesiller İçin Korunmaya değer Avrupa Mirasının Bir Parçası Olan İnsanlar ve Yerler “Gelecek İçin Geçmişi Koru” projesi kapsamında ilimize gelen öğrenciler İl Milli Eğitim Müdür V. Halim Hıcıplı ve  Vali Vahdettin Özcan’a ziyarette bulundular.

Nevzat Ayaz Anadolu Öğretmen Lisesi tarafından hayata geçirilen “Gelecek için geçmişi koru” projesi çerçevesinde proje ortakları ülkelerden konuklar ilimizi ziyaret etti.  İlk olarak İl Milli Eğitim Müdür V. Halim Hıcıplı’yı ziyaret eden misafir proje ekibi, burada Türkiye’de ki misafirperverlikten çok memnun olduklarını ve Çankırı’yı küçük ama rahat ve huzurlu bir şehir olarak gördüklerini söylediler

Dün Vali Vahdettin Özcan’ı da ziyaret eden proje ortakları ülkelere ait konuklar Çankırı’yı çok sevdiklerini dile getirdiler. Valilik Birlik Salonunda konuk ülkelerin öğretmen ve öğrencileri ile bir araya gelen Vali Özcan, “Sizleri ilimizde ağırlamaktan son derece mutlu olduk” dedi.

AB projelerinden yararlanmak için çeşitli çalışmalar yapıldığını da aktaran Vali Özcan, “AB projelerinden yararlanmak ve proje geliştirmek için yoğun bir çalışma yapıyoruz. Gerçekleştirilen projeler çerçevesinde ilimize gelen misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlıyor ve ilimizi tanıtıyoruz. Ülke olarak son 15 yıldır dünya ile daha fazla iletişim kurma ve turizmi geliştirme çalışmaları yapıyoruz” dedi.

“Projemize insanların eskiden gerçekleştirmiş  oldukları ama şimdilerde unutulmuş başarılarını ve bir bölgede yaşayanlar için önemli olan yerleri yeniden keşfetmek amacıyla başladık” diyen proje sorumlusu ise, “Biz proje ekibi olarak gençlerin şimdi unutulmuş olmasına rağmen bir zamanlar başarılan işlerle yerel, ulusal ve Avrupa ölçeğinde mirasımızı oluşturan bir dünyanın varlığından haberdar etmenin önemine inanıyoruz. Bu başarıların yeniden keşfedilmesinin yerel toplumlar ve bireyler üzerinde hayati ve evrensel değerlerin yeniden oluşturulmasına yardım edeceğini umuyoruz” dedi.