Evlilik okulu projesi başladı

Çankırı Müftülüğü tarafından hayata geçirilen ‘Hafız olarak emekli ol’, ‘Toplumsal emanet engelliler’, ‘Altın kitaplar günlerde buluşuyor’ ve ‘Evlilik okulu’ projeleri hayata geçiyor. Gerçekleştirilen projelerden biri olan “Evlilik Okulu” projesi Cumartesi günü start aldı. 23 Mayıs 2013 tarihinde sona erecek olan projenin ilk ayağı Cumartesi günü Çankırı Belediyesi Hanımlar Lokalinde yapıldı.

Belediye Hanımlar Lokalinde gerçekleştirilen program Kur-an’ı Kerim’in okunmasıile başladı ve akabinde Din Hizmetleri Uzmanı Samiye Solak proje hakkında bilgi verdi. “Evlilik deneme yanılma yöntemiyle öğrenilecek bir kurum değildir” diyen Solak, evlilik konusunda kendilerine çok sayıda telefon geldiğini ve çeşitli konularda sorular sorulduğunu belirtti. Gelen sorular nedeniyle böyle bir proje hazırladıklarını da aktaran Solak, “Müftülük Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu olarak bu projeyi hazırlamamıza, büromuza başvuran vatandaşlarımızın bu husustaki talepleri neden olmuştur. Günümüzde tüm ülkemizde olduğu gibi, ne yazık ki ilimizde de aile bağları sarsılmış, aile sağlamlığı bozulmaya başlamıştır. Sağlam toplumun temelini sağlam aileler oluşturur ilkesinden yola çıkarak bizde aile kurmak üzere olan ve ailesini yeni kurmuş olan bireylere yönelik, Türk ve Müslüman aile yapısını güçlendirebilmek amacıyla bu projeyi hazırladık. Bu projeyle isabetli evlilikler için yol göstermek, evlilikte mutluluğu yakalayabilmek, ailevi huzursuzlukları minimuma indirebilmek, boşanmaların sebeplerini tespit edip önüne geçebilmek, aile bireylerine hem manevi yönden hem de psikolojik açıdan destek sağlayabilmek, ailenin bireylerine kendi ekonomik şartlarına göre davranma bilinci kazandırabilmek, bireyleri evlilikte cinsellik konusunda bilgilendirmek hedeflenmektedir.

12 ay sürecek olan projemizin hedef kitlesi bekârlar, nişanlılar ve yeni evli çiftlerdir. Her ay alanında uzman proje görevlileri ve proje ortağı kurumlar tarafından seminerler verilecek, mutlu ve huzurlu aile yapısının oluşturulmasına katlı sağlanacaktır. Seminer başlıkları şunlardır:

1-Projenin Tanıtımı ve İslam’da Evlilik ve Nikâh 2- Evlilikte Görev ve Sorumluluklar 3- Evlilik Kararı ve Eş Seçimi 4- Söz ve Nişanlılık Dönemi 5- Hz. Peygamber ve Aile Hayatı 6- Eşler Arası İletişim 7- Gelin Kaynana İlişkisi 8- Ailede Sorun Çözme Metotları 9-  Ailede   Ekonomi   10-   Medeni   Hukuk   ve   4320   Sayılı  Aile   Koruma   Kanunu 11- Proje Değerlendirme ve Kapanış Toplantısı.

Projemiz Valilik, Belediye Başkanlığı, Sağlık Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülecektir” dedi.

Solak’ın konuşmasından sonra proje kapsamında İslam’da evlilik ve nikah konusunda İl Vaizlerinden Mahmut Ay bilgiler verdi.

“Aile toplumun temel yapı taşıdır” diyen Ay, “Toplumun en küçük çekirdeği ailedir. Aile ne kadar huzurlu ve sağlam olursa toplum da o kadar huzurlu ve sağlam olur. Güçlü aile demek güçlü devlet demek, güçlü millet demektir.

Avrupa aile kavramı çökmekte. Herkes kendi halinde kendi alemini yaşıyor. Bizde de yavaş yavaş bazı sorunlar gözükmekte” dedi.

Ay, konuşmasının devamında ise, “Bizim en önemli referansımız dinimizdir. Dinimizi iyi bilir ve uygularsak aile yapımızda dimdik ayakta durur” dedi.