Dunlop

Erken tanı çok önemli

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi hekimlerinden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yücek Kırlangıç KOAH hakkında bilgi verdi

 KOAH kronik obstrüktif akciğer hastalığı=süreğen daraltıcı akciger hastalığını tanıyalım;

KOAH ülkemizde ve dünyada 40 yaş üzeri 5 kişiden birinde çok yaygın olarak görülmektedir. Yaşam kalitesini bozan, erken ölüme, yaygın iş gücü ve ekonomik kayıplara yol açan ancak önlenebilir bir hastalıktır.

Dünyada 4. ülkemizde 3.sırada ölüm nedenidir. KOAH hastalığı, tanısı iyi sorgulama, muayene ve sonrasında yapılan, üflemek kadar basit olan Solunum Fonksiyon testi ile konulur. Tanısı kolay olmasına karşın ancak 5 hastadan birinde tanı konulmaktadır. Tanısı erken evrede konulursa tam olarak tedavi edilebilir, geciktikçe tedavisi pahalılaşan, zorlaşan giderek imkânsızlaşan bir hastalıktır.

KOAH hastalığının %80’ninden fazlasının nedeni sigara başta olmak üzere tütün ürünlerinin içimi ve pasif sigara dumanına maruz kalmaktır. Diğer nedenleri ise tozlu, dumanlı işlerde çalışma, evlerde ve işyerlerinde açıkta odun, kömür, tezek yakılması, ağır hava kirliliği, genetik bozukluklar, hastalığa yol açabilir ya da arttırabilir.

Uzun süren öksürük, balgam çıkarma, başlangıçta ağır hareketlerle ortaya çıkan ilerleyici nefes darlığıdır. Nefes darlığı giderek artar hasta istirahatta bile daralır, yatamaz, yemeğini yiyemez, ayakkabısını bağlayamaz, tuvalet, banyo gibi en temel ihtiyaçlarını bile sağlayamaz hale gelir. Sık sık hastaneye yoğun bakıma yatmak zorunda kalır. Evde de oksijen, basınçlı oksijen, nebulizatörle verilen ilaçlarla yaşamaya mahkûm olur.

Hastalığın takibinde en önemli olanlardan biri de hasta ve hasta yakınlarının eğitimidir. Gelişmesini önleyecek ilerlemesini azaltacak ve durduracak ölümü geciktirecek en önemli davranış sigara dumanına maruz kalmanın önlenmesidir. Tozlu, dumanlı işlerde çalışanların gerekli sağlık koruyucu önlemleri alması, düzenli muayene ve kontrollerini yaptırması, Akciğer ve solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için yıllık grip aşısı ve gerektiğinde zatüre aşısı olması yararlı olacaktır.

KOAH hastası olanlarda şişmanlık hastalığı zorlaştırmaktadır. Doğru ve dengeli beslenme önerilir. Bol sıvı tüketiminin arttırılması yararlıdır. Hastaların rahatlamaları için sürekli ve düzenli olarak ilaç kullanmaları yan etkilerinin daha az olması nedeniyle inhaler denilen ve solunum yolu ile çekilen ilaçlar öncelikli ve yaygın kullanılır.

  • Gelin bu hastalığa yakalanmamak için sigarayı ve tütün ürünlerini bırakalım, duman altı olmamıza izin vermeyelim.
  • Hastalık şüphesi olduğunda veya hastalandığımızda ilgili branş hekimlerine ve sağlık kurumlarına başvuralım ve solunum fonksiyon testimizi yaptıralım.

Biz Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Sigarayı Bırakma Polikliniği olarak nefes darlığı olmadan daha sağlıklı ve uzun yaşam için tüm insanların ve hastaların her zaman yanındayız.

El birliği ile önlenebilir KOAH hastalığını engellemeye ve giderek yok etmeye çalışalım.