Ekran Uygarlığı ve Görsel İdrakin Egemenliği Konferansı Gerçekleştirildi

Çankırı Karatekin Üniversitesi DarülHadis İslam Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen ve konuşmacı olarak ise önceki dönem Diyanet İşleri Başkanı ve İslam Düşünce Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’ in konuşmacı olarak yer aldığı “Ekran Uygarlığı ve Görsel İdrakin Egemenliği” konferansı gerçekleştirildi.

Zoom üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirilen ve Çankırı Karatekin Üniversitesi DarülHadis İslam Araştırmaları Merkezi youtube kanalından canlı olarak yayınlanan konferansın açılışına Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi’de katılarak bir konuşma yaptı.

Rektör Çiftçi yaptığı konuşmada, “İslam medeniyetinin Anadolu’da ki ilk eğitim müessesi olan  DarülHadisten ilham alarak geçmişte olduğu gibi bugünde  eğitim ve kültür hayatımıza katkılar amacıyla yola çıkan Çankırı Karatekin Üniversitesi DarülHadis İslam Araştırmaları Merkezi şehrimize ve akademik camiaya yeni bir soluk getirecek çalışmalarına başlamıştır. Üniversitemiz bünyesinde çalışmalarını sürdüren merkez tarihinden aldığı ilhamla akademide nitel bir fark ortaya koymayı amaçlamaktadır.  Bu doğrultuda kendini ve etki alanını genişletmeyi sağlayacak bir vizyon ile çalışmalarını sürdürecektir.  Yürüttüğü ve hayata geçirmeyi planladığı eğitim ve kültür faaliyetlerinin etkileri üniversiteden şehire, şehirden ülkeye yansıyacaktır. DarülHadis İslam Araştırmaları Merkezinin öncelikli amacı İslami İlimler başta olmak üzere ülkenin dört bir köşesinden gelmiş olan tüm üniversite öğrencilerine gelenekle sağlam ve doğru ilişkiler kurmuş bugünün sorunlarının farkında  ve geleceğin sorunları hakkında fikir yürütebilen bir bakış açısı kazandırmaktadır. Özellikle bilginin gittikçe yaygınlaştığı sınırların kalktığı bir ortamda doğru bilgiye ulaşmak en önemli kazanımımızdır.  Dolayısıyla ben DarülHadis İslam Araştırmaları Merkezimizin ülkemize, öğrencilerimize ciddi manada katkı yapacağını beklemekteyim. Gerçekte hayal olduğunu düşündüğümüz birçok şeyin bugün hayatımızın bir parçası haline geldiğini görmekteyiz. Özellikle günümüzde tekno hayat ve ekran bir ahtapot gibi insanlığı sarmış durumdadır. Ekran ve medya gücü kullanılarak kimlik, karakter ve kişilikler üzerinde tahakküm kullanılmakta, din gelenek, örf ve ananeler takip edilmekte, duygu ve düşünceler yozlaştırılmakta, devamında ise kültür dinamiklerimiz sıkıntıya girmektedir.  Bunun yanında dijitalleşen dünyada bilgiye ulaşım kolay hale gelmiş ve mekanların önemi gittikçe azalmıştır.  Bu anlamda Çankırı DarülHadisi İslam kültür ve medeniyetinin bir kuruluşu olarak geçmişten aldığı bilgi birikimini ve kültürel sezgiyi geliştirerek kendinden sonra ki döneme aktarmayı amaçlamaktadır.  Bu açıdan Çankırı DarülHadisi dijital dünyanın görsel merkezi yapaylığına karşı duygusal idrakin, biliçsel idrak ile buluştuğu bir merkez olarak varlığını devam ettirecek ve medeniyetimizin temel taşıyıcılarından biri olarak hep kalacaktır. Yaşadığımız bu panmdemi süreci içerisinde oluşan olumsuz koşullar bir engel değil. Çağın sunduğu teknolojik imkanları etkin bir biçimde kullanarak fırsata çevirdik ve bu kapsamda bir dizi faaliyetler gerçekleştirdik.  Bu anlamda bu faaliyetlerin organizesinde görev alan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.  Özellikle göre yaptığı Diyanet İle Başkanlığı ve şu an yürüttüğü İslam Düşünce Enstitüsü Başkanı olarak İslam coğrafyası ve akademik camiaya yaptığı katkılarla çok önemli bir değer olan Prof. Dr. Mehmet Görmez hocamıza da konferansımıza katıldığı için teşekkür ediyorum. Biz ve tüm katılımcılar bize yol haritası olacak değerli fikirlerinden ziyadesiyle istifade edeceğiz.” dedi.

Rektör Çifttçi’nin konuşmasının ardından önceki Diyanet İşleri Başkanı ve İslam Düşünce Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Ekran Uygarlığı ve Görsel İdrakin Egemenliği konferansında, dijital dünyanın sosyal ve kültürel hayatımız üzerinde yarattığı etkileri, Kültürel yozlaşmaya karşı geliştireceğimiz tedbirler, Ekran ve teknolojinin çocuklar üzerinde yarattığı olumsuz ve olumlu etkiler üzerine bilgilendirme yaptı.

Yayın Linki; https://www.youtube.com/watch?v=y6cl1iY2sr0