Eğitimde iletişimin önemine değinildi

Çankırı Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğretmen, öğrenci ve okul yöneticilerine yönelik iletişim konulu seminer düzenlendi.

İstanbul Aydın Üniversitesi’nden eğitim danışmanı Mehmet Ekinci tarafından verilen seminerde kuantum iletişimi ele alındı.

Öğrencinin başarısındaki yetersizliklerden birinin öğretmenin sınıf içerisindeki başarısızlığı olduğunu belirten Ekinci, öğretmenin sınıf içerisindeki iletişimi ve öğrenci ile diyalogunun hem öğrenci hem de sınıf başarısını artırdığını açıkladı.

“Onurlu insanların paraya ihtiyacı var, öğretmenlerin paraya ihtiyacı var” diyen Ekinci alınan maaşın öğretmenin öğrenciye katkısında bir fayda sağlamadığını bunun özveri ile alakalı olduğunu belirtti.

Ekinci konuşmasının devamında, “Ekmek aslanın boğazında değil midesinde. Peki kime göre. Türkiye’de para kazanmak gerçekten çok kolay. Yeterki siz isteyin. Şu anda ülkemizde 43 milyon genç var ve istihdam alanı dar. Yani gençlerimizin %30’unun dışarı çıkması lazım. Bunu nasıl yapacağız düşüncemizi geliştirmekle” dedi.

Okul başarısına da değinen Ekinci, “Veli okula gelmiyor diyorlar, ilgisiz diyorlar. Ben bu mesleğe 43 yıl önce başladım ve 43 yıl önce veliye bir kağıt gönderilir ve toplantıya gelmeleri istenirdi. Evet 43 yıl geçti fakat aynı zihniyet yine kağıt gönderiyorlar ve çağırıyorlar. Demek ki eğitimde 50 yıldır hiçbir şey değişmemiş.

Eğitim davranış değişikliğine yol açar ve öğretmenin sınıf içerisindeki davranışları bu başarıyı etkiler. Sadece ders anlatmakla iş bitmiyor o bilgiye duyguda katmak lazım. Sorun odaklı değil çözüm odaklı olmak lazım. Öğrenciye sen aptalsın, geri zekalısın gibi hakaretler asla yapılamaz. Onun yerine zamana ihtiyacın var, başarabilirsin demek lazım. Öğretmenlik onun için özel bir ihtisas alanıdır” dedi.