Eğitim zorunlu, taşıma ve yemek ise senin sorunun

Eğitim alanında yapılan her bir değişiklik ya da yenilik doğrudan çocukları etkiliyor. Belediye mücavir alanı içerisinde isen ve belediye otobüsü de evinin yanından geçiyorsa çocuğun ne taşımalı eğitime tabi ne de okuldan çıkan yemekten yiyebiliyor.

Bu sorunun yaşandığı okullardan biri de Hazım Dağlı İlkokulu. 4+4+4 zorunlu eğitim için Ballıca Mevkii’nden Hazım Dağlı İlkokuluna gelen yaklaşık 15 öğrenci milli eğitimin mevzuatı gereği öğlen yemeklerini bisküvi ve meyve suyuyla yapıyor. Taşımalı eğitime tabi olan öğrencilerin okul yemekhanesinde yemek yediği esnada bu öğrenciler okul bahçesinde çimenlerin üzerine oturarak bisküvi ve meyve suyuyla karınlarını doyuruyor ve bunların içinde 66 aylık çocuklar da var.

Yaşanan olumsuz durum nedeniyle tepkilerini dile getiren öğrenci velileri “Bizim çocuklarımızın ne günahı var. Bu şekilde eğitim ve öğretim mi olur? Sabahtan akşama kadar aç kalan çocuk nasıl başarılı olacak?” dediler.

“Yaşanan bu durum adil” değil diyen veliler, “Bizim çocuklarımızın diğer çocuklardan ne farkı var. Zorunlu eğitimde çocuklarımızın yaşadığı şu duruma bakın. Bulunduğumuz yere servis gelmediği için çocuklarımızın geleceğini düşünerek kendimiz servis tuttuk. Çocuklarımız taşımalı eğitime tabi olmadığı için maalesef yemek verilmiyor. Onun için her gün çoban azığı hazırlar gibi çocuklarımıza sabahleyin azık hazırlıyoruz. Ama nereye kadar. Peynir koysak öğlene kadar çantasında kokar, yumurta koysak ezilir. Kuru kuru beslenme ile çocuklarımızın sağlıkları bozulacak” dediler. Konuyu dile getirmek için okul idaresi ile de görüşen veliler, yaşanan duruma bir çözüm bulunmasını istediler. Yaşanan durumun kendileri ile alakalı olmadığını aktaran okul idaresi, mevzuat gereği mücavir alan içinde olan ve belediye otobüsünün geçtiği yerlerin taşımalı sistemden ve yemekten yararlanamadığı ve bunların ihale ile yapıldığını aktardılar ve “Konuyu milli eğitimle görüşün” dediler.

Öğrenci velileri yaşadıkları sorunları milli eğitime ve valiliğe de aktaracaklarını, çocuklarının yaşanan bu olumsuz tablo nedeniyle psikolojik olarak da etkilendiklerini dile getirdiler.

Saat 12:00’de öğle arası zilinin çalmasının ardından bir kısım öğrenci evlerine, bir kısmı da okul yemekhanesine koşarken, yaşanan mevzuat nedeniyle her ikisini de yapamayan 15’e yakın öğrenci okulun bahçesinde çimlere oturarak bisküvi, meyve suyu yada annelerinin koydukları azıkları yediler. Yaşanan durum karşısında özellikle bu sene okula yeni başlayan 66 aylık öğrencilerin büyük sıkıntı çekmesi ve büyüklerinden yardım alması ise gözlerden kaçmadı. Öğrenci velileri çocuklarının bisküvi ve meyve suyu için bazen mahalle bakkalına gittiğini aktararak, “Okulun yanı başında tren yolu geçiyor. Biraz ilerisi ise karayolu. Bunlar sonuçta çocuk dalgınlıkla buralara çıkacaklar diye gerçekten korkuyoruz” dediler.