Doğru ilaç kullanımı önemli

 

Çankırı Sağlık Müdürlüğü Eczacılık İşleri Şube Müdürü Ecz.Emine Küçükalp, akıllı ilaç kullanımının önemine değinerek, doğru ilaç kullanımının insan sağlığı ve tedavisi açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre, uygun ilacı, uygun sürede ve uygun dozda kullanımını akılcı kullanım olarak tanımlayan Küçükalp, güvenlik, etkinlik uygunluk ve maliyetin önemli olduğunu kaydetti.

Sağlık Bakanlığının da bu konuya önem verdiğini ve bu konudaki ilk çalışmaların 1992 yılında başladığını hatırlatan Küçükalp, Dünyada Kalp ve Damar hastalıkları ilaçlarının ilk sırada kullanıldığını buna rağmen Türkiye’de bu sıralamada ilk antibiyotiklerin yer aldığını ifade etti.

Antibiyotiklerin aşırı ve gereksiz kullanıldığına dikkati çeken eczacı Küçükalp, dünya ortalaması ile bu noktada Türkiye’nin ayrıldığını, insanların leblebi gibi antibiyotik tükettiğini ve bunun da akılcı bir ilaç kullanımı olmadığını belirtti.

-İlaca 11 milyar harcadık-

Küçükalp, bu konuyla ilgili şu rakamları bizle paylaştı: “2007 yılında kullanılan tüm ilaçların kutu bazında %17’si, TL bazında %18’i antibiyotiklerdir. 2007 yılında kullanılan 1,3 milyar kutu ilacın 223 milyon kutusu antibiyotiktir. 2007 yılında kişi başına kullanılan yıllık ortalama 20 kutu ilacın 3,5 kutusu antibiyotiktir. 2007 yılında ilaca harcanılan 11 milyar TL’nin 2 milyar TL’si antibiyotikler için harcanmıştır. 2007 yılında kişi başına yapılan yıllık ortalama 170 TL’lik ilaç harcamasının 30 TL’si antibiyotikler için harcanmıştı.”

İlacın ne eksik nede fazla gerektiği kadar kullanımının doğru kullanım olduğunu dile getiren eczacı Küçükalp, hasta olunduğu zaman kendi kendine ilaç kullanmak yerine hekimin uygun gördüğü durumlarda kullanılması gerektiğini söyleyerek, “İlaçlar çocukların göremeyeceği, ulaşamayacağı yerlerde, ışıktan ve nemden korunarak ve ambalajında saklanmalıdır. Son kullanım tarihine dikkat edilmelidir. Kullanma talimatında belirtilmediği sürece ilaçlar buzdolabında saklanmamalıdır. Buzdolabında saklanması gereken ilaçlar ise kesinlikle buzlukta saklanmamalı ve dondurulmamalıdır” ifadelerini kullandı.