Çankırı’da Bruselloz Hastalığı ile Mücadelede Büyük Başarı Sağlandı

Bruselloz hastalığı özellikle sığır, koyun, keçi gibi hayvanlarda; Yavru atma ve verim kayıplarına neden olan aynı zamanda zoonoz (insanlara bulaşan) bir hastalıktır. Son derece bulaşıcı olan Bruselloz hastalığı sadece ekonomik kayıplara neden olmakla kalmaz, insan sağlığı açısından da yüksek risk teşkil eder. İnsanlarda tedavisi çok uzun ve yorucu bir süreç.

İlimizde görülen bu hastalıkla ilgili Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğünce yapılan açıklamalara göre “Ülkemizde sık görülen ve halk sağlığı açısında da çok önemli olan Sığır Bruselloz hastalığı hayvan sağlığı ve halk sağlığını önemli ölçüde tehdit etmekteydi.

2010 yılı sonunda il genelinde devam eden mihrak sayımız 155 adetti. 2011 yılının başından itibaren il genelinde hastalıkla yoğun, titiz ve katılımcı bir mücadele çalışması başlatıldı. İl ve İlçe Müdürlüklerimize yapılan ihbarlar titiz bir şekilde değerlendirildi. Bu mihraklarımızın sayısı yıl içerisinde 255 adedi buldu. Hastalık mihraklarının yoğun olduğu İlçelerimizdeki işletme sayıları; Çerkeş 101, Merkez 65, Kurşunlu 27 ve Orta 29 adet işletme idi.

2011 yılında bu mihraklarda hastalık tespit edilen 1.143 baş hasta hayvan mecburi kesime sevk edilmiş olup; Bu hayvanların sahipleri adına 4.564.487,15 TL tazminat mazbatası düzenlenerek, ödemesi yapılmak üzere ilgili Ziraat bankası şubelerine ve Bakanlığa gönderilmiştir. 2011 yılında Türkiye genelinde ödenen tazminat miktarının yaklaşık ¼ ü ilimizde ödenmiştir. 2011 yılı sonu itibariyle ilimiz genelinde hastalık büyük oranda kontrol altına alınmıştır” dedi

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Çakır; “2012 yılında Bakanlığımızca “Brusellanın Konjuktival Aşı ile Kontrol ve Eradikasyonu Projesi” başlatıldı. Bu proje kapsamında ilimiz genelinde 10.02.2012 tarihinden bu yana aşılama çalışmaları yapıldı. Bu güne kadar 75.710 büyükbaş ve 79.669 küçükbaş hayvan brusella konjuktival aşı ile aşılandı ve çalışmalarımız devam etmektedir. Gerek proje kapsamında yapılan yoğun aşılama çalışmaları ve gerekse dezenfeksiyon ve mihrakların titiz takibi sonucunda bugün itibariyle il genelindeki tüm mihraklarımız tamamen söndürülerek önemli bir başarı sağlanmıştır.

Bu çalışmalarda gerek idare ve gerekse veteriner sağlık personelimiz mesai mefhumu gözetmeksizin özverili bir şekilde çalışmışlardır. Bu başarı bir ekip çalışmasının ürünüdür. Hastalıkla mücadele çalışmamıza başlarken bize güç veren etken “Çankırı’nın herhangi bir yerinde, herhangi bir çocuğun Brusella hastalığı riski olmaksızın sağlıklı süt içmesi ve et yemesi” sorumluluğunu üzerimizde hissetmemizdi.

Önümüzdeki süreçte hedefimiz bu yakalanan başarının devamlılığının sağlanarak hayvan sağlığı ve halk sağlığı üzerindeki bu tehdidin ortadan kaldırılmasıdır” dedi.

İlimizde Brusella hastalığı ile mücadelede büyük başarı sağlandığını belirten Osman Çakır, “Bu hastalığın mücadelesinde etkin bir şekilde görev alan tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim” diyerek sözlerini noktaladı.