Çağlayan, Çankaya Köşkünde

Başkentte bu yıl kutlanan “24 Kasım Öğretmenler Günü” etkinliklerine öğretmenlerin daha etkin ve içten katılımının sağlanması amacıyla, “Öğretmenlik Mesleğinde Fark Yaratanlar” tema olarak belirlendi. Belirlenen tema sonrasında İl Milli Eğitim Müdürlüğünce “İl Değerlendirme Komisyonu” oluşturularak ve İl Değerlendirme Komisyonu tarafından mesleki çalışmalarıyla farkındalık yaratmış, çevresi ile iyi iletişim geliştirerek toplumda kabul görmüş, beğeni ile anlatılan faaliyetler gerçekleştirmiş, ulusal veya uluslar arası düzeyde bilim, sanat, spor, vb. alanlarında başarı kazanan öğrenciler yetiştirmiş, bu alanlarda topluma katkı sağlayan başarılı projeler gerçekleştirmiş ve halen görevde olan öğretmenler arasından 3 öğretmen seçildi.

İllerinden seçilen 3 öğretmenin isimleri Milli Eğitim Bakanlığına bildirildi. Milli Eğitim Bakanlığı da, bakanlık yetkilileri ve akademisyenlerden oluşan jürinin değerlendirmesi sonucu illerden gelecek ‘Yılın Öğretmeni’ni belirledi.

Bu  kapsamda ilimizden kutlamalara ilimiz Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdür Vekili Çelebi Çağlayan davet edildi..

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile 81 ili temsilen Ankara’ya gelen ve sosyal sorumluluk, edebiyat, bilim, spor alanlarında başarılı projelere imza atan öğretmenleri Çankaya Köşkü’nde kabul ederek, Eşleri Hayrünnisa Gül ile birlikte öğretmenlerle öğle yemeğinde bir araya geldi.

81 ilden gelen öğretmenlerden oluşan heyet, daha sonra TBMM Başkanı Cemil Çiçek’i ziyaret ettikten sonra Başbakanlığa geçen öğretmenler heyeti Başbakan Vekili Ali Babacan tarafından kabul edildi.

Öğretmenler ayrıca 24 Kasım’da Anıtkabiri de ziyaret ettiler.

Yılın Öğretmenlerinin programı Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve Milli Eğitim Bakanlığı bürokratlarının da katıldığı Başkent Öğretmenevi’nde düzenlenen kutlama programı ile sona erdi.

Konu ile ilgili olarak konuşan Yılın Öğretmeni Çelebi Çağlayan, ‘Benim için heyecan ve gurur verici bir ‘Öğretmenler Günü’ yaşadım. Öğretmen, yaşadığı toplumda fark yaratmalıdır. Ben de, yayınlanmış 4 adet kitabımın olması ve tiyatro-seminer projem nedeni ile “Öğretmenlik Mesleğinde Fark Yaratanlar” teması kapsamında başkentteki programa davet edildim. Biliyorum ki bu meslekte fark yaratan öğretmen çok fazla. Bu yıl bana kısmet oldu, inşallah bundan sonraki yıllarda da bu meslekte ‘fark yaratmış’ diğer öğretmen arkadaşlarım da bu güzel duyguyu yaşarlar. Bu vesile ile tüm meslektaşlarıma sağlıklı, başarılı ve mutlu bir ömür dileyerek, öğretmenler gününü kutluyorum’ dedi.