Bu Benim Eserim Proje Toplantısı Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce (TEGM), ülkemizin ihtiyaç duyduğu geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek, yetenekli çocuklarımıza sahip çıkmak, bilimsel amaçlı yarışma ve benzeri etkinlikleri ülke genelinde yaygınlaştırmak ve teşvik etmek, geleceğin bilim insanı olma potansiyeline sahip çocuklarımızı erken yaşlarda keşfedip var olan yeteneklerini geliştirmek ve onlara araştırmacı bir ruh kazandırmak amacıyla, ülke genelinde 81 ilde “Bu Benim Eserim” ortaokul 6,7, 8. sınıf öğrencilerine yönelik matematik ve fen bilimleri proje çalışması gerçekleştiriliyor.

2012-2013 Yılı BBE Proje çalışması başvuruları 24 Eylül 2012 tarihinde başlayan ve son başvuru tarihi 01 Şubat 2013 olan projenin ilimizde ki toplantısı 18 Ekim 2012 Perşembe günü RAM toplantı salonunda yapıldı.

Toplantıya Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Sadettin Kılınç ve okullardan projeden sorumlu öğretmenler katıldı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Petek, İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak vizyonlarının bir alanda değil eğitimin her alanında başarılı olan bir il olmak olduğunu vurgulayarak başladığı konuşmasına, “Biz Bakanlığımızın açtığı tüm yarışmalarda yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren bir olmak istiyoruz, geçtiğimiz yıla baktığımızda tüm göstergelerde ve sayısal verilerde başarımızı yukarıya taşıdığımız görülmektedir, bunun en iyi örneği ilimizin LYS’de TM alanında Türkiye 4.sü olmasıdır.

Bu yılda her alanda başarımızı daha da yukarılara çekmek için geçtiğimiz yıldan daha çok çalışmalıyız. Çünkü bugün dünyanın gelişmiş ülkeleri olarak gösterilen ülkelerde ki öğretmenler, yöneticiler bizlerden daha iyi oldukları için değil daha çok çalışıp ürettikleri için başarılılar. Bizler Türk toplumu olarak geçmişimizle övünen bir milletiz ama dünün güneşi ile bugünün çamaşırları kurutulmuyor, içinde bulunduğumuz teknoloji çağında teknolojiyi en iyi şekilde kullanarak çocuklarımızın hayal dünyalarını genişleterek onların hedeflerini büyütmelerini ve farklı düşünmelerini sağlamak durumundayız.” dedi.

Petek konuşmasının sonunda ise, “Biz Milli Eğitim Müdürlüğü olarak sizlerden gelecek taleplere her zaman açığız, üreten herkesin her zaman yanındayız. Geçtiğimiz Yıl AB Projeleri ile ilgili 440 öğretmenimize AB Gençlik Projeleri ile ilgili 232 öğretmene eğitim vererek bir önceki yıla göre proje sayısını ve bütçemizi ikiye katladık. Yani ne kadar eğitim o kadar proje denklemi var, yine verdiğimiz eğitimler ile 95 öğretmenimiz Özgün Öğretim Materyalleri projesine katılarak bu alanda materyal üretti gerçek keşif farklı bir gözle bakabilmektir. Sizlerde bu eğitimler sayesinde bu yılki “Bu Benim Eserim” projesinde öğrencilerimizin ufuklarını açarak onlara rehberlik ederek çok iyi sonuçlar alacaksınız benim buna olan inancım tamdır, Çünkü başkaları başarabiliyorsa bizlerde başarabiliriz” dedi.
Toplantının son bölümünde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Sadettin Kılınç tarafından Projenin bu yılki takvimi ile ilgili sunum yapılarak katılımcılar bilgilendirildi ve neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.