Bayramören ilçesinde ki sağlık hizmetleri meclis gündeminde

İl Genel Meclisi Ağustos ayı birleşimleri dün başladı. Meclis başkanı Mustafa Çıbık başkanlığında gerçekleştirilen dünkü birleşime meclis üyeleri  İshak Akdemir, Hüseyin Aktaş ve Harun Tosyalıoğlu izinli oldukları için katılmadı.

Dün gerçekleştirilen birleşimde;   İlimiz genelinde hem İl Özel İdaresi bütçesinden hem genel idareden ayrılan ödenekler ile Bayramören ilçesinde yapılan Sağlık Yatırımları ve İhtiyaçlarını yerinde inceleyen Çevre ve Sağlık komisyonuna ait rapor ele alındı.

Konu hakkında meclis üyelerini bilgilendiren komisyon başkanı Bekir Kale; “Bayramören İlçe Toplum Sağlığı Merkezinin mülkiyeti hazineye ait olup, 2015 yılı içerisinde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından tadil ve tefriş edilen ve hizmete uygun hale getirilen 2 katlı lise binasında hizmet vermekte olup, binanın tüm ihtiyaçlara cevap verdiği görülmüştür.

Bayramören İlçe Toplum Sağlığı Merkezine bağlı olarak Bayramören 1 nolu Aile Sağlığı merkezi, 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ve Göynükören Sağlık Evi hizmet vermektedir.

22 personelin aktif olarak görev yaptığı 5 personelin ise il merkez ve diğer ilçelerde geçici görevlendirildiği Bayramören İlçesinde Aile Sağlık Merkezinde görev yapan 1 doktor ile 1 sağlık memuru haftanın bir günü Koçlu, Karakuzu, Kavak, Göynükören ve Topçu köylerine gezici hizmet verdikleri görüldü.

Bayramören Toplum Sağlığı Merkezinde kanser taraması, çevre sağlığı hizmetleri, evde aşı hizmetleri, filyasyon çalışmaları ve halk eğitimi hizmetlerinin yanında A2 tipi 112 istasyonu hizmetleri verilmekte.

COVİD19 pandemi kapsamında 27 köyün bağlı olduğu ve 2611 nüfusa sahip Bayramören ilçesinde filyasyonda 3 personel, A ve B Grubunda ise 1’er ekip görev yapmakta.

Covid 19 aşılamasında toplam mevcut 127, Toplum Sağlığı Merkezinde uygulanan toplam doz 207, Aile Sağlığı Merkezinde uygulanan toplam doz 1288 olurken, zayi olan doz bulunmadığı bilgisi alınmıştır.

Çevre ve Sağlık komisyonu olarak Bayramören ilçesinde sağlık çalışmaları konusunda yaptığımız incelemelerde çalışanların özverili bir şekilde hizmet verdikleri gözlenmiş olup, İl Genel Meclisinin bilgisine arz ederiz” dedi.

Kalenin konuyla ilgili meclis üyelerini bilgilendirmesi sonrasında, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık, artan vakalara dikkat çekerek, aşı günü gelen herkesi aşı olmaya davet etti