Ana sınıfları ücretsiz oldu

İlimizde 2. dönem ana sınıflarında artık ücret alınmayacak. Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul öncesi eğitimde ilimizin fiziki imkânlarının yeterli olmasına rağmen okullaşma oranının istenilen düzeyde olmaması üzerine bir çalışma yapıldı.

Yapılan bu çalışmada velilerin çocuklarını ana sınıfına göndermeme sebebinin maddi imkânsızlıklar olduğu tespit edilmiş olup, her biri bizim için çok değerli olan çocuklarımızın önünde engel olan maddi imkânsızlığı ortadan kaldırmak için İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek’in başkanlığında toplanan Okul Öncesi Ücret Tespit Komisyonu aldığı kararla 2. dönem ana sınıflarına kayıt olacak 37–66 ay arası çocuklar ile daha önceden kayıtlı olan yarım gün eğitim alacak öğrencilerden ücret alınmamasına karar verdi.

Konu hakkında bilgi veren Milli Eğitim Müdürlüğü, “Çocuklarımızın erken yaşta eğitime başlaması için Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından şartlar zorlanarak ortaya çıkarılan bu fırsatın Çankırılı anne babalar tarafından değerlendirileceğini ümit ediyor ve 37-66 ay arası tüm çocuklarımıza “ Şimdi Okul Zamanı” diyoruz.

Okul Öncesi Eğitim Neden Gereklidir?

Çocukta zekâ gelişiminin %70 lik kısmı 7 yaşına kadar tamamlanır ve öğrenme becerisi bu yaşta gelişir.

Çocuğun grup içine katılması, sağlıklı ilişkiler kurması, kültürel değerlerine sahip çıkması, sosyalleşmesi gibi olgular bu yaşta gelişir.

Bu dönemdeki sapma ve olumsuzluklar çocuğun bütün yaşamını olumsuz yönde etkiler.

Okul öncesi eğitim anne ve babanın tek başlarına yerine getirebilecekleri bir görev değildir.” denildi