Aile Rehberliği Eğitimlerini Tamamlayan Kursiyerlere Sertifika

Çankırı’da düzenlenen “0–18 Yaş Aile Rehberliği Eğitimi Programı” kapsamında rehberlik eğitimlerini başarıyla tamamlayan 15 aileye düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

Çankırı Mehmetçik İlkokulu’nda düzenlenen sertifika törenine Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Belediye Başkan Vekili Rafet Alemdar, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek, okul idarecileri ile eğitim alan ailelerin eş ve çocukları katıldı.

Program kapsamında uzman eğitmenler eşliğinde, ailelere 0 ile 18 yaş arasında çocuğu olan anne ve babaların çocuklarını daha iyi tanımalarına yardımcı olmak, onlarla iletişimlerini güçlendirmek, uygun tutum ve yaklaşımları öğrenmelerini sağlamak, olası riskler ve bu risklere yönelik uygun tedbir almalarına yönelik farkındalık yaratmak ve ailelerin geleceğini daha sağlıklı bir şekilde planlamalarına yönelik çeşitli eğitimler verildi.

Törende bir konulma yapan Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, her alanda ve her yaşta eğitimin bir ihtiyaç olduğunu belirterek, “Bizler dünyaya geldiğimizde ilk eğitimimizi annemizden sonra babamızdan, sonra öğretmenlerimizden ve çevremizden alırdık. Tüm eğitimlerin temelinde aile eğitimi yatardı. Şimdi ki çocuklar doğuştan lise mezunu olarak doğuyorlar. Bu itibarla ailelerin eğitim almasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Organizasyonda emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek de gelen talepler doğrultusunda çeşitli kurslar açtıklarını kaydetti.

0-18 Yaş Aile Rehberlik Eğitimi Programı’nın, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda geliştirilmiş bir Aile Eğitimi Programı olduğunu dile getiren Aile Rehberliği Eğitimi Sorumlusu Hatice Altundaş ise düzenlenen program sayesinde ailelere önemli bilgiler aktarıldığını söyledi.

Düzenlenen Aile Rehberlik Eğitimi kurslarında ailelere önemli bilgiler aktarıldığını ifade eden Altundaş, “Katılan ailelere görevli eğitmenler tarafından ergeni tanımak, iletişim, birlikte büyümek, aile tutumları, riski yönetmek, olumlu davranış kazandırma, uzlaşabilmek ve geleceği planlamak konuları ile diğer rehberlik konularında çeşitli bilgiler sunumlar yapılarak gösterildi. Ailelerimize katılımlarından dolayı teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

0–18 Yaş Aile Rehberlik Eğitim Programı’nı tamamlayan 15 aileye sertifikaları Vali Vahdettin Özcan, Belediye Başkan Vekili Rafet Alemdar ve İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek tarafından verildi.