53 kursiyere sertifika verildi

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mali işbirliğine yönelik geliştirilmiş olan Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (Instrument for Pre Accession-IPA)’nın “İnsan Kaynaklarını Geliştirme” bileşeni kapsamında kayıtlı istihdamın artırılması, kayıt dışı istihdamın önlenmesi amacıyla “Yenilikçi Yöntemlerle Kayıtlı İstihdamın Teşviki” geliştirilmiştir.  Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen söz konusu hibe programı “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı” tarafından yürütülmekte ve izlenmektedir.

“Kayıtdışı İstihdama Kayıtsız Kalamayız…” projesi “Yenilikçi Yöntemlerle Kayıtlı İstihdamın Teşviki” kapsamında Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Koordinatörlüğünde Çankırı Valiliği ve Çankırı Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası ortaklığıyla yürütülmektedir. Projenin  toplam bütçesi 158.646,21 Avro olup, bu tutarın %10’luk kısmı Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası‘nın eş finansman katkısıdır.

“Kayıtdışı İstihdama Kayıtsız Kalamayız…” isimli projenin faaliyetleri arasında bulunan “Temel Bilgisayar ve Ön Muhasebe Kursu” dersleri 18 Mart 2011 tarihinde bitmiştir. Kursa katılan 53 kişi dersleri takip ettikleri gün başına 8 € almaya hak kazanmışlardır. Kursa katılanlara Katılım Sertifikaları düzenlenen bir törenle verildi.

Sertifika törenine Vali Şemsettin Uzun, Milli Eğitim Müdürü Cemal Akbıyık, Ticaret ve Sanayii Odası Başkanı Hayrettin Çelikten, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Cafer Özkan, SMMMO Başkanı  Uğur Altıparmak, İl Planlama Müdürü Gazi Balkaner, Ticaret ve Sanayi Odası  ve Meclisi Yönetim kurulu üyeleri, Muhasebeciler davetliler ve kursiyerler katıldı.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten, “Odamız Koordinatörlüğünde yapılan ve 53 kişinin başarı ile tamamladığı kur sonunda katılımcılar sertifikalarını almaya hak kazandı. Nitelikli elemanları kayıt dışı olarak kullanmaya çalışıyorlardı. Bu sertifikalarla kursu tamamlayan katılımcılar artık daha rahat çalışacaklar” dedi.

Sertifika almaya hak kazanan 53 kursiyere sertifikaları Vali Şemsettin Uzun ve salonda bulunan yetkililer tarafından verildi.

Çankırı da bulunan 5 Okula da birer koli kitap dağıtıldı.