“Şiraze Kitap Okuma Projesi” başladı

Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği (ÇAYASAD)  “Şiraze Kitap Okuma Projesi”ni başlattı.

100. Yıl Kültür Merkezi’nde projenin tanıtımını yapan Orhan Kemal Karakuş, projenin iki gruptan oluştuğunu, ilk grupta 26 yetişkin, ikinci grupta 26 lise öğrencisi olduğunu, her ay belirlenen bir kitabın okunduğunu ve ay sonunda yapılan sohbet toplantısında kitabın değerlendirilmesinin yapılacağını, yetişkinlerin aldığı kitapları sonunda gençlere hediye edeceğini belirtti.

Daha sonra bundan sonraki projelerinin 50 yaş üstü grup ile 25 ortaokul, 25 ilkokul öğrencisi ile devam edeceğini, toplamda 125 kişinin aynı anda kitap okuması hedeflendiğini ifade etti.

Yetişkin grup hocalarının Orhan Kemal Karakuş ve Hüseyin Çakır, genç grup hocalarının ise Nadir Kayaş-Nuran Ayanoğlu ve Ayhan Aslan’ın olduğunu dile getirdi.

Vali Özcan yaptığı konuşmada tüm katılanlara katılımları için teşekkür ederek “Biz bugün güzel bir iş yaptık. TOBB ile bir protokol imzaladık. 300 kişilik öğrenci yurdu, 24 derslik fen lisesi inşaatının protokolü TOBB ile imzalandı. Çankırı’ya hayırlı olsun. Biraz önce bir TV programına katıldım. Program sunucusu Güntekin Taşpınar Bey bir eğitimciymiş. Ben de okumayı seviyorum. Arabamda kitap taşıyorum. Projede görev alanlara teşekkür ediyorum.

Burada ilk defa bir şey açıklayacağım. Pazartesi günü İl Genel Meclisi’nin yapacağı toplantıda gündeme alınan ÇAYASAD ile ilk ortak projemizin karara bağlanacağını tahmin ediyorum. Baro Başkanı Av. Erkan Köroğlu ile yaptığımız görüşmede baroya tahsis edilen binayı ÇAYASAD’ a devretti. Kendilerine teşekkür ediyorum ve tüm Çankırı halkına hayırlı olsun diyorum. Allah izin verirse Ilgaz ve Çerkeşte’de bu tip projeler gerçekleştireceğiz. Ayrıca Belediye Başkanı İrfan Dinç’i de tebrik ediyorum. Kültür faaliyetleri konusunda bize çok katkı sağlıyor” dedi.

Daha sonra verilen kokteylin ardından program sona erdi.