Dunlop

“Eğitim imkânı, engelli bireyin ayağına götürülmeli”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitim Bir Sen Çankırı Şube Başkanı Kasım Karatekin 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

“Türkiye başta olmak üzere 156 ülkede 10 ile 16 Mayıs günleri arası engeliler haftası olarak kabul edilmekte ve çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır” diyen Karatekin, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“10 Mayıs günü Engelliler Haftası’nın açılışı olarak kabul edilir. 11 Mayıs Görmeyenler Günü, 12 Mayıs İşitme ve Konuşma Engellileri Günü, 13 Mayıs Ortopedik Özürlüler Günü, 14 Mayıs Zekâ ve Ruhsal Özürlüler Günü, 15 Mayıs Güçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar Günü olarak değerlendirilir. 16 Mayıs günü ise Engelliler Haftası’nın genel değerlendirmesi yapılarak bu hafta en iyi şekilde değerlendirilmeye çalışılır.

Ülkemizdeki özürlü bireylerimizin çoğunluğunu % 3.5 oranıyla konuşma özürlü engelli bireylerimiz oluşturmaktadır, % 2.03 ile zihinsel engelliler, % 1.4 ile ortopedik engelliler, % 0.06 ile işitme engelliler ve % 0.02 ile görme engellileri takip etmektedir.

Engelli bireylerimizin, ülke nüfusuna oranının bu kadar çok olmasına rağmen çok az bir kısmı eğitim imkânlarından faydalanabilmektedir. Avrupa’da engelli bireylerin tamamı eğitimin bütün olanaklarından faydalanmakta, hatta gerektiğinde eğitim imkânı engelli bireylerin ayağına kadar götürülmektedir. Bu noktada, eğitimde fırsat eşitliği ilkesinin gereğini yerine getirmek için neler yapmamız gerektiğini plânlamalıyız.

Engelli bireylerimizi topluma kazandırmak ve hayatlarını kolaylaştırabilmek için her bireyin yapabileceği (Örneğin çevre düzenlemelerinin engelli bireylere uygun şekilde yapılması, günlük yaşamımızda sürekli kullandığımız alışveriş merkezlerinin engelli bireylere uygun olarak tasarlanması, trafik ışıklarına kurulan sesli düzeneklerin yaygınlaştırılması)  pek çok şey vardır.

Her insanın bir gün engelli birey olmaya aday olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle engelli bireylere imkânlarımız ölçüsünde yardımcı olmaya çalışmalıyız.

Hepimize kazasız ve sağlıklı günler dilerken özürlü bireylerimize de mutlu bir ömür diliyorum”