Dunlop

“Dumansız bir hava sahası için”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

31 Mayıs Dünya Tütünsüz günü etkinlikleri çerçevesinde dün Sağlık Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yapıldı. Günün önemi nedeniyle daha önceden planlanan halk yürüyüşü ise yağmur engeline takıldı. Etkili olan yağmur nedeniyle yürüyüş kısmı iptal edilen programda sadece basın açıklaması gerçekleştirildi.

“Yılda dünyada 5 milyondan fazla insan tütünle bağlantılı kalp krizi, felç, kanser, akciğer rahatsızlıkları ve diğer hastalıklardan ölmektedir” diyerek konuşmasına başlayan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hakan Kaytan, “sigara kullanımının önlenmesi çalışmaları önemi her geçen gün artmaktadır.

Ülkemizde sigaraya karşı mücadelede, özellikle kamusal alanda sigara kullanımının önlenmesine yönelik “Tütün Ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Yasa”  önemli bir aşamadır”

Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak konuyla ilgili olarak yaptıkları çalışmalara da değinen Kaytan, “Yaptıklarımızın daha iyisini yapmaya ve halkımızı bu zararlı alışkanlıklara karşı daha bilinçlendirmeye devam edeceğiz” dedi

Kaytan son olarak, “Sigara içen tüm vatandaşlarımızı Çankırı  Devlet Hastanesi ve Özel Karatekin Hastanesi bünyesinde hizmet veren sigara bırakma polikliniklerimize bekliyoruz.2012yılı mayıs ayı itibariyle polikliniklerimize198 kişi müracat etmiş olup 23 kişiye farmakolojik tedavi başlanmıştır.Sigara ve diğer tütün ürünlerinin verdiği zararlar konusunda kişileri bilinçlendirmek ve sigarayı bırakmak isteyenlere yardımcı olmak için her zaman yanınızdayız” dedi.