“Çocuklarınızı asla susturmayın”

Çankırı Karatekin Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Sosyoloji Topluluğu tarafından düzenlenen ve  konuşmacı olarak Rektör Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş’ın katıldığı “Bireyin Eğitimi” konulu konferans dün 100. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen konferansta Rektör Savaş, çocukların eğitiminin gelecek açısından son derece önem arz ettiğini aktararak “Çocuklarınıza asla sus demeyin. Toplumda çok yanlış bir kanı var. Sessiz ve sakin oturan çocuk daha iyi çocuk diye. Ağzı var dili yok, kafasına vur elinden ekmeğini al. Bu terimler çok yaygın. Fakat susan çocuk değil konuşan, sorgulayan, araştıran yeri geldiğinde tepki veren çocuk daha akıllıdır” dedi.

Çocuğun ilk eğitimini aileden aldığını aktaran Savaş, “Çocuk eğitiminde bireyin tavrı çok önemlidir. Çocuk ilk eğitimini aileden alır, sokak da devam eder ve okulda güçlenir. Eğer birey çocuğuna bir şey vermeze, okulda da bir şeyler alamazsa hayatta başarısız olur. Aile mutlaka zihin ve dil birlikteliğini çocuğuna aşılamalıdır. Çok önemli bir noktaya da dikkat çekmek istiyorum. Öğretmen arkadaşlarımız yanlış anlamasın ama eğer eğitimci düzgün değilse çocuktan düzgünlük beklemek yanlış olur. Bu nedenle özellikle eğitimcilerimiz kendilerini çok iyi yetiştirmeli. Öğretmen oldum deyip araştırmayı ve okumayı bırakmamalı. Çünkü zaman ilerliyor ve her şey değişiyor. İyi bir nesil yetiştirmek için bu değişime mutlaka adapte olmak lazım. Avrupa’da eğitimciler devamlı eğitim alıyor.” dedi.

“Çocuklarımız farklıdır” diyen Savaş, “Her çocuğumuzun farklı bir zihin dünyası vardır. Aile bireyleri mutlaka buna dikkat etmeli ve çocuklarını asla bir kalıba sokmaya çalışmamalıdır. Çocuğumuzun eğitiminde yapacağımız bir hata ileride telafisi olmayacak bir sonuç doğurabilir” dedi.