“Çanta taşımaktan kurtulacağız”

2011-2012 eğitim öğretim döneminde pilot uygulama ile 17 ilde dağıtımına başlanan tablet bilgisayarlar 2012-2013 eğitim öğretim döneminde 81 ile yayılarak hayata geçirilmeye başlandı. Proje kapsamında ilimizde de tablet bilgisayar dağıtımı gerçekleştirildi. Nevzat Ayaz Anadolu Öğretmen Lisesi’nde gerçekleştirilen törende öğretmen ve öğrencilere bilgisayarları verildi. Gerçekleştirilen törende Fatih Projesi hakkında bilgi veren Fatih Projesi İl Koordinatörü Halil İbrahim Araç, “Eğitimde Fatih Projesi Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülmekte olup, Ulaştırma Bakanlığı tarafından desteklenen bir projedir. 5 yılda tamamlanması planlanmıştır. Birinci yıl ortaöğretim okulları, ikinci yıl ilköğretim ikinci kademe, üçüncü yıl ise ilköğretim birinci kademe ve okul öncesi kurumlarının BT donanım ve yazılım altyapısı, e-içerik ihtiyacı, öğretmen kılavuz kitaplarının güncellenmesi, öğretmenler için hizmetiçi eğitimler ve bilinçli, güvenli, yönetilebilir BT ve internet kullanımı ihtiyaçlarının tamamlanması hedeflenmektedir.

İlimizde ilk etapta 14 okulumuza proje kapsamında Akıllı Tahta kurulumu yapılmıştır. Bu 14 okulumuzda 3 tanesinde (Nevzat Ayaz Anadolu Öğretmen Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Çankırı Lisesi) kablolama altyapısı da tamamlanarak projenin donanımsal kurulumunda sona gelinmiştir. Kalan 11 okulumuzda da altyapı kurulumu 16.03.2013 tarihine kadar tamamlanması planlanmıştır. Proje kapsamında ayrıca 257 öğretmen arkadaşımıza eğitim verilmiştir” dedi.

“Önemli bir gün ve çok heyecanlıyım” diyerek sözlerine başlayan Vali Vahdettin Özcan, “Türkiye’de eğitim sisteminin nereye geldiğini öğretmen arkadaşımız anlattı. Dün kara tahtalar vardı, sonra beyaz tahta ve şimdi de teknolojinin son ürünü akıllı tahtalarla çocuklarımız eğitim ve öğretim yapacak. Artık çocuklarımız bu teknoloji ile bilgiye daha çabuk ulaşarak harmanlayacak” dedi.

Törene katılan milletvekili İdris Şahin ise, gerçekleştirilen projenin Türk eğitim sistemine ve milli eğitime büyük katkı sağlayacağını aktararak, “Öğretmenlerimiz bizim için çok önemli. Eğer şu an biz buralardaysak bu sizlerin sayesinde olmuştur” dedi.

Teknolojinin uygun kullanılması durumunda çok daha yararlı olacağını dile getiren milletvekili Hüseyin Filiz ise, “Türkiye’nin neler yapabileceğini görünce gerçekten çok mutlu oluyoruz. Öğretmenlerimiz öğrencilerimizi ne kadar büyük fedakarlıkla yetiştirirse öğrencilerimiz de hayatta o kadar başarılı oluyor. Teknoloji güzel fakat öğrenciler biraz hazırcılığa alışacak. Emek olmayınca tat olmaz” dedi.

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından öğretmen ve öğrencilere tablet bilgisayarları verildi.  Program dahilinde Nevzat Ayaz Anadolu Öğretmen Lisesi’nde 119 öğrenci ve 36 öğretmene tablet bilgisayar dağıtıldı.  Okul Müdürü Güngör Çalışkan, törene katılanlara teşekkür ederek projenin hayırlı olmasını diledi.

Tablet bilgisayarlarını alan çocuklar, projenin çok yararlı olduğunu dile getirerek, “Artık çanta taşımaktan kurtulacağız ve bilgiye daha hızlı ulaşacağız” dediler.