“Bugün okula başlayanlar 2072’de emekli olacaklar”

Çankırı’da İlköğretim Haftası kutlamaları İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Çankırı’da 2012–2013 eğitim-öğretim yılı, İlköğretim Haftası kutlaması nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Müdür Petek’in ardından okullar adına anıta çeleng sunuldu. Atatürk Anıtı’nda başlayan kutlama programı anıta çelenk sunumu saygı duruşu ve istiklal marşının ardından sona erdi.

İlköğretim Haftası kutlamaları çerçevesinde daha sonra Atatürk Ortaokulu bahçesinde bir program düzenlendi. Programa Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz, kurum müdürleri, eğitimciler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan program okul öğrencilerin şiir ve konuşmalarıyla devam etti. Konuşmaların ardından 8. sınıf öğrencileri tarafından okula yeni başlayan öğrencilere ‘Hoş geldiniz Çiçeği’ takdim edildi.

Programda bir konuşma yapan Çankırı Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek, yeni eğitim- öğretim yılının hayırlı olması temennilerinde bulundu. Teknolojinin hızla geliştiğinin altını çizen Petek, “Bugün okula kaydettiğimiz 2007 doğumlu çocuklar 2034 yılında üniversiteyi bitirip şansları varsa işe girecekler ve 2072 yılında emekli olacaklar. Biz okula başladığımızda ilkokul diploması önemliydi. Üniversitede okuyan parmakla gösterilirdi ve biz onlara hayranlıkla bakardık. Şimdi ise her üniversite diplomasının işe yaramadığına şahit oluyoruz. Ehliyet için bile artık lise diploması gerekiyor. İşte bizler gelecek vizyonumuzu buna göre belirlemek ve bu çocukları 2030’ larda yaşayacakları ve karşılaşacakları şartlara göre hazırlamak zorunda olduğumuzun bilinciyle hareket etmek zorundayız” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç de, eğitim ve kültüre ayrı bir önem verdiklerini belirterek, eğitim çalışmalarında üzerlerine düşen ne varsa yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Programın sonunda bir konuşma yapan Çankırı Valisi Vahdettin Özcan da yeni eğitim öğretim döneminin tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını diledi. Çankırı Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sorumluluğunun her geçen dün artığını ifade eden Özcan, tüm eğitimcilerin mesai gözetmeden fedakârca çalışması gerektiğini kaydetti.

Çeşitli ikramlarla devam eden program ücretsiz kitap dağıtımı ile son buldu.