“Avrupa’da sayısız ülkede eğitim bizden çok ucuz”

Avrupa Birliği’nin Eğitim ve İstihdama Destekleri konulu konferans 100. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Eğitim ve Öğretim Sektörü  Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Balcı’nın konuşmacı olarak katıldığı konferansta AB eğitim projelerine değinildi.

“25 yıldır bu projelerin içindeyim ve AB’liğinde eğitim konularına bakıyorum” diyerek konuşmasına başlayan Balcı, Türkiye’de eğitim sisteminin çarpık olduğunu ve dünyada üniversiteye hazırlık kurslarının olduğu tek ülkenin Türkiye olduğunu aktardı.

Dünyada sayısız ülkede eğitimin ya bedava yada Türkiye’den çok daha ucuz olduğunu da dile getiren Balcı, “Avrupa’da sayısız ülkede eğitim bizden çok ucuz. Bunları rahatlıkla araştırabilir ve uygun olan bir ülkede eğitim alabilirsiniz. Bunun için önemli bir nokta var. O da yabancı dil. İngilizceyi çok iyi bilmelisiniz” dedi.

Avrupa Birliği’nin eğitim projeleri olan IPA 4’den Çankırı’nın yeterince yararlanamadığı ve son yıllarda yapılan çalışmalar sonrasında Çankırı’nın da bu projelerden yararlanmaya başladığını aktaran Balcı, çeşitli etkinliklerle Çankırı’yı ulusal bazda tanıtmaya çalıştıklarını dile getirdi.

AB’nin Türkiye’ye desteğinin her geçen yıl artarak devam ettiğini vurgulayan Balcı, “AB Türkiye olmadan, Türkiye ise AB olmadan yapamaz. AB’de şuan 6 milyon Türk var ve artık birçok ülkede Türk vatandaşları bu ülkelerin parlamentolarına giriyor. Türkiye en büyük ihracat payını AB ülkelerine yapıyor” dedi.

“Çankırı gerçekten çok önemli destek alabilecek konumda” diyen Balcı, “Keşe başına düşen geliri Türkiye ortalamasının %75’inin altında kalan 12 istatistiki bölge içinde yer alan 43 ilden biri de Çankırı” dedi.

Balcı ayrıca AB eğitim ve istihdam rehberlik-danışmanlık web siteleri hakkında bilgi verdi.