“2023 Vizyonunda Gençlik” Konferansı

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Yusuf Tekin,  “Gençler bizim geleceğimiz değil, bugünümüzdür. Çünkü biz 2023 vizyonumuza katkı sağlayan, öneren, eleştiri yapan bir gençlik arzu ediyoruz” dedi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi, Sivil Toplum ve Sosyal Projeler Topluluğu tarafından 100. Yıl Kültür Merkezi’nde organize edilen “2023 Vizyonunda Gençlik” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Yusuf Tekin, Türkiye’nin parmakla gösterilen bir ülke haline gelebilmesi için gençlere büyük sorumluluk düştüğünü belirtti.

 Bakanlık olarak yürüttükleri çalışmalarda gençlik ve sporun ayrı bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Tekin, “Biz 2023 vizyonumuzda bu toplumun medeniyetlerine, geleneklerine, kültürüne uygun görüşle hareket eden bir gençlik arzu ediyoruz. Bu nedenle bakanlık olarak gençlik ve spora ayrıca önem veriyoruz. 2 ayrı alana, ayrı ayrı önem veriyoruz. Gençler bizim geleceğimiz değil, bugünümüzdür. Çünkü biz 2023 vizyonumuza katkı sağlayan, öneren, eleştiri yapan bir gençlik arzu ediyoruz. Bize öneriler getirin, 2023 hepimizin Türkiye’si olsun. Geleceğin Türkiye’sini birlikte inşa edelim” diye konuştu.

Geçmiş yıllarda yaşanan olumsuzlukların toplumda bir önyargı oluşturduğunu dile getiren Tekin, “ Bugün demokrasi ile bezenmiş bir toplumda yaşıyoruz. Gençlerimizi de buna göre yetiştirmeye gayret ediyoruz. Eskiden yaşanmış olumsuzlukların üzerine, hoşgörü inşa etmeyi planlıyoruz. Bizim yaşadıklarımızı çocuklarımın yaşamamasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerden gelen soruları da yanıtlayan Tekin, bir öğrencinin beyin göçleri ile ilgili sorusu üzerine, beyin göçlerinin son yıllarda azalma eğilimine girdiğini söyledi.

Sınav sistemiyle ilgili eleştirileri de yanıtlayan Tekin, “Ben sınav sistemi konusunda sizinle aynı fikirdeyim. 2 – 3 yıllık bir süreç içerisinde KPSS haricindeki sınavların kaldırılacağını düşünüyorum. KPSS ise seçim noktasında objektiflik getirdiği için daha iyisi yapılana kadar en iyisidir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Sohbet havasında devam eden konferanssın sonunda öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektiren Tekin’e Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş tarafından plaket takdim edildi.

Konferansa Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç ve STK temsilcileri ile öğrenciler katıldı.