Dolar 32,2247
Euro 34,6652
Altın 2.418,47
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Pts 21°C
Sal 25°C
Çar 26°C
Per 26°C

19 MAYIS VE GENÇLİK

19 MAYIS VE GENÇLİK
Dunlop&Falken
14 Mayıs 2024 09:37
180

Bir önceki yazımda konumuz “23 Nisan ve Çocuk Olmak” tı. Bu yazıdan sonra gençleri unutmadım tabii ki. İnsan hayatının bölümlerinden birisi belki  de en güzeli  elbette ki gençlik yıllarıdır. Peki gençlik hangi yaş aralığıdır? Gençlik dönemi UNESCO tarafından 15-25 yaş aralığında belirlenirken, Birleşmiş Milletler Örgütü (BM) 12-24 yaş aralığını öngörmüştür. Türkiye ise BM’nin belirlediği 12-24 yaş arasını gençlik dönemi olarak benimsemiştir. Bu dönemde bireyde fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak birçok değişim meydana gelmektedir. Gençlik döneminde bireyler edindikleri bilgi ve tecrübeler ile yetişkin döneme girmeden son hazırlıkları yapacaklar ve yetişkin birey olduklarında kendilerine yüklenecek ağır yükün sorumluluğunu kaldırmaya çalışacaklardır. Bu nedenle tüm gençlerimizin okullarında, stajda ve çalışıyorlarsa iş yerlerinde öğrenmeye açık olmaları ve kendi yeteneklerine göre belirledikleri iş kolunda tabiri caizse pişmeleri gerekmektedir.

Gençliğin Farsçada “Hazine” anlamına geldiğini öğrendiğimde çok şaşırmıştım. Biraz düşündüğümde hakikaten bir ülke için gençliğin çok önemli olduğunu, eğer iyi yönlendirilirse ülkeye değer katacak ve kalkındıracak yaş grubu olduğunu gördüm. Bundan dolayıdır ki; Gazi Mustafa Kemal Atatürk de “Bütün ümidim gençliktedir.”  diyerek  gençliğin önemli olduğunu vurgulamıştır. Ülkemiz Avrupa Birliği üye ülkelere bakıldığında bu anlamda gerçekten  önemli bir hazineye sahiptir. Bize düşen görev ise gençlerimizi hayata hazırlayacak, onları ülkeye faydalı birer birey haline getirecek tedbirleri almaktır.

Genç nüfus oranının Avrupa Birliği üye ülkeleri ile karşılaştırması, 2022

Grafik: https://data.tuik.gov.tr/

Ülkemizde her yıl 15-21 Mayıs tarihlerini kapsayan günler  “Gençlik Haftası” olarak kutlanmaktadır. Biraz da haftanın önemine binaen “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının” gelişiminden bahsetmek istiyorum.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde eşsiz bir galibiyet olarak yer eden Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımı 19 Mayıs’ta atılmış ve 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmıştır. Bugün İtilaf Devletleri’nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

Mayıs ayında yapılan gençlik etkinliklerinin geçmişi Cumhuriyet öncesine dayanıyor. Kutlamaların o zamanki adı “İdman Bayramı’ydı.” İdman Bayramının ilk kutlaması 2. Meşrutiyet döneminde 1916 yılında Selim Sırrı Tarcan Bey’in teşebbüsüyle Kadıköy’de bulunan İttihat Spor Kulübü’nün çayırında gerçekleştirilmiştir. Bu kutlamada Yüksek atlama, sırıkla atlama, cirit atma, disk atma, 100 metre ve 800 metre koşuları gibi bir takım etkinlikler yapılmıştır.

           Gençlik ve Spor Bayramı ise ilk defa 1926 yılında “Gazi Günü” adı altında Samsun’da kutlanmıştır, Osmanlı’da İdman Bayramlarını organize eden ve aynı zamanda Türkiye’de olimpik sporların öncüsü olan Selim Sırrı Tarcan, Cumhuriyet döneminde de bu girişimini sürdürmüş ve Selim Sırrı Tarcan’ın teşebbüsü üzerine maarif vekaleti jimnastik şenliklerini resmi bir şekilde kutlanmasını da kabul ettiğini belirterek, “10 Mayıs 1928’de ilk olarak Ankara’da, 11 Mayıs’ta İstanbul, İzmir ve diğer Anadolu şehirlerinde jimnastik şenliklerini gerçekleştirmiştir. 24 Mayıs 1935’te “Atatürk Günü” adı altında resmiyet kazanmıştır. Beşiktaş’ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı’nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir. Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen spor kongresinde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan “Atatürk Günü’nün” tüm gençliğe mal edilebilmesi için “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk’ün de onayıyla yasalaşmıştır. 20 Haziran 1938 tarihli kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan bu ulusal bayram son adını  Gazi’nin doğumunun 100’üncü yılında almıştır. O günden beri “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

Gençlikle ilgili birkaç güzel söz ile yazımı sonlandırırken gençlerimizin bayramını tebrik ediyor, tüm  okurlarıma sağlıklı günler diliyorum.

Bir ülkenin gençleri refahın güvencesidir. Benjamin Disraeli

Ey güzel gençlik! Kim yeniden sana dönmek istemez? Lord Byron

Gençliğinde bilgi ağacını dikmeyen, yaşlılığında rahatlayacağı bir gölge bulamaz. Lucius A. Seneca

Gençlerin yetişmesine önem veriniz çünkü bu yolda en küçük ihmal ülkenin yapısını ve geleceğini yok eder. Aristoteles

REKLAM ALANI