Dolar 32,2247
Euro 34,9384
Altın 2.418,85
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Pts 21°C
Sal 25°C
Çar 26°C
Per 26°C

İl Özel İdaresi patates işine giriyor

İl Özel İdaresi patates işine giriyor
Dunlop&Falken
11 Mayıs 2024 13:51
121

İl Özel İdaresi tarıma ve çiftçilere destek olmak amacıyla patates üretim projesine destek verecek.

İl Genel Meclisi Mayıs ayı birleşimleri dün gerçekleştirilen son toplantı ile tamamlandı.

Meclis Başkanı Ahmet Ulusoy başkanlığında gerçekleştirilen dünkü son birleşime tüm meclis üyeleri iştirak etti.

Dün gerçekleştirilen birleşimde ilk olarak;  Orta İlçesinde uygulanacak olan “Patates Üretimi Projesine” İl Özel İdaresi tarafından ortak olunması, proje kapsamında işin yapılabilmesi için 225 bin TL. ödeneğin aktarılması, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Orta Köylere Hizmet Götürme Birliği ve İl Özel İdaresi arasında düzenlenecek protokolü imzalamak üzere İl Valisine Yetki verilmesi konusu ele alındı. Konu hakkında yapılan bilgilendirme sonrasında gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin kabul edilmesi sonrasında MHP grup başkan vekili Kamil Çoban, İl Özel İdaresi’nin böyle bir projeye ortak olmasına destek vermekten dolayı mutlu olduklarını fakat diğer ilçelerde de farklı ürünlere destek olunarak çiftçiye daha fazla katkı sağlanması gerektiğini vurguladı.

Gündemin2. Ve 3. Maddelerinde ise  Eldivan ilçesi Büyükhacıbey köyünde Kayalar Harfiyat Turizm Madencilik Ticaret Taşımacılık Otomotiv Sanayi Yatırım Komisyonculuk İnşaat Limited Şirketi ile Yaşar Turizm Yatırımları İşletmecilik Anonim Şirketi ve  Yukarıyanlar köyünde Gelal Çorap Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi adına kayıtlı taşınmazlar üzerine Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Üretim Tesisi Alanı (Güneş Enerji Santrali) kurma amaçlı hazırlanan 1/5000 ölçekli nazım imar planı ile 1/1000 ölçekli uygulama imar planı ve bu konuda hazırlanan teknik raporlar konuları ele alındı. Konu hakkında yapılan bilgilendirme sonrasında her iki madde de İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 4. Maddesinde ise  5302 Sayılı İl Özel İdare Kanunun 6. ve 64. maddeleri doğrultusunda kamu kurum ve kuruluşları ile ortak projeler uygulanmasına, bu amaçla arazi ve arsa temin edilmesine, afet riskini azaltmak vatandaşların sağlıklı, güven içinde yaşayacağı başta deprem olmak üzere afetlere dayanıklı konut, işyeri ve sosyal donatı alanları oluşturmak amacıyla gerekli imar çalışması yapmak, imar planına esas jeolojik-jeoteknik etüt çalışması yapmak, her ölçekte imar planı çalışmaları yapmak,  imar uygulamaları yapmak, taşınmazlar için devir, takas, satış, trampa gibi işlemleri yapmak, altyapı, üst yapı ve her türlü ihtiyaç duyulan iş ve işlemleri yürütmek üzere idareye yetki verilmesi konunu ele alındı.

Gündem hakkında yapılan bilgilendirme sonrasında MHP grubu konunun komisyona havale edilmesini talep ederek, “Bu konu çok ciddi ve önemli. Çünkü büyük yetkiler veriyoruz. Bir yanlışlık yada hata yapmayalım” dediler.

Meclis başkanı Ulusoy, köy yerleşik alanlarının artık 100 metreden 300 metreye çıkarıldığını ve bu manada yapılacak yeni çalışmalarda buna gerek olduğunu aktardı.

Konu hakkında yapılan bilgilendirmeler sonrasında gündem maddesi  oy çokluğu ile kabul edilirken MHP grubu çekimser kaldı.

Gündemin son maddesinde ise gelecek ayki toplantı tarihi belirlendi. İl Genel meclisi gelecek ayki toplantılarına 3 Haziran 2024 tarihinde başlayacak.

REKLAM ALANI
Karatekin Gazetesi / Çankırı Haber kutsal, yorum hürdür.