Dolar 32,3565
Euro 34,4292
Altın 2.435,74
BİST 9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Açık
İstanbul
22°C
Açık
Paz 23°C
Pts 25°C
Sal 23°C
Çar 21°C

Bu yıl 84 işyeri denetlendi

Bu yıl 84 işyeri denetlendi
Dunlop&Falken
16 Mart 2024 10:05
210

15-21 Mart Tüketiciyi Koruma Haftası nedeniyle Ticaret İl Müdürü Mehmet Ali Yaranbaşı bir açıklama yaptı.

“Temel ihtiyaçların karşılanması üzerinden hayatımıza yön veren ve son yüzyılda giderek önem kazanan tüketim ve tüketimle ilgili kavramlarla kurallar yalnızca tüketiciyi değil, belli standartta mal ve hizmet üretimini getirdiği için hem üreticileri hem ülke ekonomisini yakından ilgilendirmektedir” diyen Yaranbaşı ilimizdeki çalışmalar hakkında bilgi vererek, “ İlimizde tüketici haklarının korunması amacıyla Ticaret İl Müdürlüğü bünyesinde İl Tüketici Hakem Heyeti ve 11 ilçe kaymakamlığı bünyesinde İlçe Tüketici Hakem Heyeti olmak üzere toplamda 12 adet Tüketici Hakem Heyeti bulunmakta iken 2018 yılında yapılan Tüketici Hakem Heyetlerinin Yeniden Yapılandırılması Süreci ile 11 İlçe Tüketici Hakem Heyetinde kaymakamlıklarda bulunan ‘Tüketici Hakem Heyeti’ tabelası kalacak şekilde 11 tüketici hakem heyetinin başvuru almaya devam etmesi, bununla birlikte karar mercilerinin İl Tüketici Hakem Heyeti olarak belirlenmesi ile şikâyetlerin merkezde toplanarak hakem heyetlerinin güçlendirilmesi süreci başlatılmıştır.

Bu kapsamda Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığımıza 2023 yılında, 2022 yılından 2023 yılına devreden dosya sayısı (241 adet) ile birlikte toplam başvuru 1333 adet olup bunların 1037 adedi karara bağlanmıştır. Kararların yaklaşık olarak %48,2 si (500 adet) tüketici lehine, %48,5 i (503 adet) ise tüketici aleyhine sonuçlanmış 34 adet şikâyet ise görevsizlik nedeniyle reddedilmiştir. Şikâyetler konularına göre incelendiğinde 1.sırada “Perakende Ticaret Sektörü” ne ait şikâyetler yer alırken 2.sırada “Abonelik Hizmet Sektörü”, 3.sırada ise “Finansal Hizmetleri Sektörü” şikâyetleri yer almıştır.

2022 yılı Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru limitleri 10.280-15.430 TL iken 01 Ekim 2022 tarihi itibariyle yapılan düzenlemede İl Tüketici Hakem Heyetleri ile İlçe Tüketici Hakem Heyetleri arasındaki başvuru şartı olarak belirlenmiş olan parasal sınır ortadan kaldırılmıştır. Yeni ortak başvuru limiti “0-30.000 TL’ ye kadar” olarak belirlenmiştir. 2023 yılında bu üst limit 66.000 TL’ye yükseltilmiştir. Tüketiciler 2023 yılı için parasal değeri 66.000 TL’ye kadar olan uyuşmazlıklarda başvurularını ister ikametgâhlarının bulunduğu İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine, isterlerse de Ticaret İl Müdürlüğü bünyesinde bulunan İl Tüketici Hakem Heyetlerine dilekçe vererek veya E-Devlet kapısı üzerinden elektronik ortamdan yapılabilmektedir. 2024 yılı için ise Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru limiti 104.000 TL olarak belirlenmiş olup 104.000 TL üzeri başvuruların Tüketici Mahkemelerine yapılması gerekmektedir.

“6585 Sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun”a dayanılarak Bakanlığımızın görev alanına giren ürünlere ilişkin olarak kur artışını bahane ederek “fahiş fiyat artırımına gidenler” ile “stok yapan firmalara karşı”. “Enflasyonla Topyekün Mücadele Kampanyasına” katılım gösteren firmalar ve “KDV ve ÖTV Oranlarına ilişkin Yapılan Değişiklikler” e ilişkin personellerimiz tarafından 2023 yılında 234 işyerinde 1.136 ürün denetlenmiştir.

2024 yılında ise 29/02/2024 tarihi itibarıyla 49 işyerinde 196 ürün denetlenmiştir. Hâlihazırda denetimlerimiz devam etmektedir.

Yine 2023 yılı içerisinde “6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun” ve “Fiyat Etiketi Yönetmeliği” ne dayanılarak Bakanlığımızın görev alanına giren ürünlere ilişkin olarak 276 işyerinde 2.804 ürün denetlenmiş, 7 adet işyerinde Fiyat Etiketi Yönetmeliğine aykırılık tespit edilmiştir. Fiyat Etiketi Yönetmeliğine aykırılıktan dolayı idari para cezası uygulanmıştır.

Bu yıl içinde 29/02/2024 tarihi itibariyle 84 işyeri 625 ürün denetlenmiş olup aykırılık tespit edilen işyerlerine idari para cezası uygulanmıştır. Yapılan denetimler ile ilgili olarak Bakanlığımıza günlük, haftalık ve aylık olarak raporlar gönderilmekte olup denetimlerimiz aralıksız devam etmektedir.

Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilâtları olarak “Güvensiz ürüne karşı sıfır tolerans” prensibi ve “Bilinçli Tüketici, Basiretli Tacir” anlayışı içinde devam eden tüm bu çalışmalarımız neticesinde tüketicinin korunması alanında bir farkındalık oluşturarak tüketicilerimizin bilinçlenmesini ve haklarını kolayca aramasını, vizyonumuz gereği “hızlı ve kolay ticaretin güven kapısı olmayı hedeflemekteyiz ve bu doğrultuda çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Bakanlığımızın talimatlarıyla İlimizde Fiyat Etiketi, Ambalaj ve Künye Denetimi, Haksız Fiyat Artışı ve Stokçuluk üzerine piyasa denetimleri hız kesmeden devam etmektedir. Vatandaşlarımızın Haksız Fiyat Artışları)HFA’ na yönelik tespit şikâyetlerini. Ticaret İl Müdürlüğüne, ALO 175 Tüketici Hattına veya Haksız Fiyat Artış Sistemi (HFA) ve Hal Kayıt Sistemi (HKS) mobil uygulaması üzerinden iletebilirler.

Ülkemizde ekonomik hayatın en önemli unsuru tüketicinin korunması, eğitilmesi, bilinç düzeyinin artırılarak pazarda güçlü konumuyla yer alması, aldatılan, sömürülen, güçsüz tüketiciler topluluğu yerine, haklarını bilen, soran, sorgulayan, hak arama bilincine ulaşmış güçlü tüketiciler topluluğuna ulaşması amaçlanmaktadır.

Tüketici bilinci oluşturmak ve tüketici sorunlarını gidermek adına Ticaret İl Müdürlüğü ve Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı olarak; milletimize hizmet etmekten büyük bir mutluluk ve şeref duyduğumuzu, bu hedef doğrultusunda çalışmalarımızın artarak devam edeceğini belirterek, bütün tüketicilerimizin 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü ve 15-21 Mart Tüketiciyi Koruma Haftası’nı kutluyorum” dedi.

REKLAM ALANI
Karatekin Gazetesi / Çankırı Haber kutsal, yorum hürdür.