Dolar 32,1906
Euro 34,9653
Altın 2.412,19
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Pts 21°C
Sal 25°C
Çar 26°C
Per 26°C

Yapraklı ve Ilgaz arasındaki yol 1. Derece yol ağına alındı

Yapraklı ve Ilgaz arasındaki yol 1. Derece yol ağına alındı
Dunlop&Falken
9 Mart 2024 10:48
283

İl Genel Meclisi Mart ayı birleşimlerinin son toplantısını dün gerçekleştirdi. İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık başkanlığında gerçekleştirilen dünkü birleşime meclis üyeleri İsmail Çimen ve Harun Tosyalıoğlu izinli olduğu için katılmadı.

Dün gerçekleştirilen birleşimde ilk olarak, İl Özel İdaresi bütçesinden ve genel idareden ayrılan ödenekler ile Şabanözü ilçesine yapılan Tarım ve Hayvancılık ile ilgili Yatırımları ve ihtiyaçların yerinde tespit edilerek meclisimize bilgi verilmesi konusunda incelemesini tamamlayan Plan ve Bütçe Komisyonuna ait rapor ele alındı.

Konu hakkında meclis üyelerini bilgilendiren komisyon başkanı adem Tüysüz, 13 bin 192 nüfuslu Şabanözü ilçesinde 22184 ha tarım alanı, 8835 ha çayır-mera alanı, 16629 ha orman alanı, 12852 ha tarım dışı alan bulunduğunu dile getirdi.

     18 köye sahip olan Şabanözü ilçesinde ÇKS kayıtlı çiftçi 720 kişi olduğunu da aktaran Tüysüz,  “Türk-Vet kayıtlı işletme sayısı 606, Büyükbaş hayvan sayısı 15170, küçükbaş hayvan sayısı 13321, kanatlı hayvan sayısı 93500 ve arılı kovan sayısı 2400’dür.

        11 kişilik kadroya sahip olan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde 1 İlçe Müdürü, 3 veteriner hekim, 3 ziraat mühendisi, 1 memur ve 3 işçi hizmet vermektedir.

        12852 ha ekilebilir alana sahip olan Şabanözü ilçesinde 33468 da buğday, 8981 da Arpa, 238 da fiğ (yeşil ot), 363 da Yonca, 132 da Korunga, 308 da Domates ve 50800 adet meyve fidanı bulunduğu gözlemlenmiştir” dedi.

İlçede tarım alanında 2023 yalında yapılan çalışmalara da değinen Tüysüz, ayrıca çiftçilere yapılan destek miktarları hakkında da bilgi verdi.

Gündemin 2. Maddesinde ise Yapraklı ilçesi ile Ilgaz İlçesini birbirine bağlayan yolun Yapraklı Ilısılık arasının 1. Derece yol ağına alınması konusunda incelemesini tamamlayan Tarım ve Köylere Yönelik Hizmetler komisyonuna ait hazırlanan rapor ele alındı. Konu hakkında meclis üyelerini bilgilendiren komisyon başkanı Hayati Kaya, Yapraklı İlçesi ile Ilgaz ilçesine bağlı Ilısılık köy yolu arasındaki yolun 1. derece yol ağına alınarak, her iki ilçeye bağlı köy ve ünitelerin arasındaki mesafenin kısalacağı ve ulaşımın kolaylaştırılması düşünüldüğünden belirlenen yol ağının 1. Derecece yol ağına alınmasının uygun görüldüğünü dile getirdi.

Gündemin 3. Maddesinde ise  Eldivan ilçesi Büyükhacıbey köyü sınırları içerisine  Nihoruz Gıda San.ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından yapılması planlanan GES için hazırlanan nazım ve uygulama imar planları ile ilgili konu ele alındı. Yapılan bilgilendirme sonrasında gündem maddesi incelenmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 4. Maddesinde ise Eldivan ilçesbine bağlı köylerin çöp toplama işlerinin yapılabilmesi için 250 bin TL ödeneğin ilçeye gönderilmesi konusu ele alındı. Yapılan bilgilendirme sonrasında 250 bin TL ödeneğin ilçeye gönderilmesi ve  işin yapılabilmesi için Hizmet Birliği ile İl Özel İdaresi arasında düzenlenecek protokolü imzalamak üzere İl Valisine yetki verilmesi konusu oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin son maddesinde ise  Maden Kanununun 14. maddesi gereğince Devlet Haklarının hesaplanmasına esas I (a) grubu kum çakıl ocaklarının 2024 yılı için ortalama ocak başı satış tutarlarının (Tl/m3) belirlenmesi konusu ele alındı. Konu incelenmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

REKLAM ALANI
Karatekin Gazetesi / Çankırı Haber kutsal, yorum hürdür.