Dolar 31,1618
Euro 33,7806
Altın 2.034,70
BİST 9.179,48
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17°C
Az Bulutlu
İstanbul
17°C
Az Bulutlu
Per 15°C
Cum 14°C
Cts 12°C
Paz 16°C

Ilgaz ve Çerkeş ilçesine çöp toplama için ödenek aktarıldı

Ilgaz ve Çerkeş ilçesine çöp toplama için ödenek aktarıldı
Dunlop&Falken
7 Şubat 2024 09:37
148

İl Genel Meclisi Şubat ayı birleşimlerinin 4.’sü dün gerçekleştirildi.

İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık başkanlığında gerçekleştirilen dünkü birleşime tüm meclis üyeleri katıldı.

Gündem maddelerine geçmeden önce meclis başkanı Mustafa Çıbık, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve tüm ülkeyi yasa boğan yüzyılın felaketin 1. Yılı nedeniyle bir konuşma yaptı. Çıbık, “Ülkemizi yasa boğan Kahramanmaraş depremlerinin yıl dönümünde, yitirdiğimiz canlarımızın üzüntüsünü milletçe yaşıyoruz. Depremlerde ebediyete irtihal eden tüm vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, tedavileri devam eden yaralılarımıza ve aziz milletimize bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Devletimizin tüm imkânlarını ilk andan itibaren seferber ettiği, 85 milyon olarak kenetlenerek en zor günleri geride bıraktığımız bu günlerde Yüce Allah’tan duamız, ülkemize ve milletimize bir daha benzer acılar yaşatmamasıdır.

Bu müstesna gecede; vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize dualarımızı iletiyoruz. Mübarek Üç Aylar içerisinde yer alan Miraç Gecemizin milletimizin, İslam âleminin ve insanlığın selametine vesile olmasını Yüce Rabb’imden niyaz ediyorum.” Dedi.

Çıbık ayrıca tüm halkımızın Miraç kandilini kutlayarak hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Dün gerçekleştirilen birleşimde ilk olarak; İl Özel İdaresi bütçesinden ve genel idareden ayrılan ödenekler ile Orta ilçesine yapılan Tarım ve Hayvancılık ile ilgili Yatırımları ve ihtiyaçların yerinde tespit edilerek meclisimize bilgi verilmesi konusunda incelemesini tamamlayan Tarım ve Köylere Yönelik Hizmetler Komisyonu raporu ele alındı.

Konuyla ilgili olarak meclis üyelerini bilgilendiren komisyon başkanı İhsan Haydar, “Tarım ve Köylere Yönelik Hizmetler komisyonu olarak ilçede yaptığımız incelemede;

            13207 nüfuslu Orta ilçesinde 184300 da tarım alanı, 237030 da çayır-mera alanı, 43200 da orman alanı, 29140 da tarım dışı alan bulunmaktadır.

            25 köye sahip olan Orta ilçesinde ÇKS kayıtlı çiftçi 196 kişi, Türk-Vet kayıtlı işletme sayısı 981, Büyükbaş hayvan sayısı 24352, küçükbaş hayvan sayısı 15445’dir.

            11 kişilik kadroya sahip olan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde 1 İlçe Müdürü, 3 veteriner hekim, 3 ziraat mühendisi, 1 memur ve 3 işçi hizmet vermektedir.

            184300 dekar ekilebilir alana sahip olan Orta ilçesinde 55855 da buğday, 20965 da Arpa, 1500 da Fiğ dane, 1750 da fiğ (yeşil ot), 5444 da Yonca, 3700 da Korunga, 10 da Domates ve 22038 adet meyve fidanı bulunduğu gözlemlenmiştir.

            24352 adet büyükbaş ve 15445 adet küçükbaş hayvanın bulunduğu Orta İlçesinde 2023 yılında 38908 adet aşılama, 3405 adet suni tohumla yapıldı. 2023 yılında 7342 adet büyükbaş ve 6529 adet küçükbaş olmak üzere toplam 13871 adet hayvan küpelenmiştir.

            2023 yılında 5 adet çiftçi toplantısında 80 çiftçi bilgilendirmiştir.

2023 yılında Kurşunlu ilçesinde 1.883.590,811-TL destekleme ödemesi yapılmıştır” dedi. Mera ıslah çalışmalarına da değinen Haydar,  “2023 faaliyetleri kapsamında;  Koyunculuğu Geliştirme Projesi kapsamında 20 adet küçükbaş otomatik yemlik dağıtımı gerçekleştirildi.

-Temmuz ayında Orta Şenliğinde Şenlik Kapsamında Buzağı Güzellik Yarışması Düzenlendi

-3700 kg nohut, 50 kg korunga tohumu dağıtımı yapılmıştır.

-%50 indirimli Bakanlık destekli 10 adet büyükbaş otomatik suluk dağıtımı yapılmıştır.

-470 torba Bakanlık destekli şeker dağıtımı yapılmıştır.

-Makine ekipman destekleri kapsamında 24 adet tarım makinesi desteklemesi yapılmıştır.

-15 adet küçükbaş hayvan otomatik suluk dağıtımı yapılmıştır” dedi

Gündemin 2. Maddesinde ise Gümerdiğin Göleti Derivasyon Kanalı ve Açık Sistem Sulama Kanalının Kapalı Sisteme Çevrilmesi bu kapsamda yapılacak projelerin ihalelerinin IFAD satın alma kurallarına göre İl Özel İdaresi tarafından ihale edilmesi, ihale sonuçlarına göre sözleşmeye bağlanan projelerin KDV oranının İl Özel İdaresi bütçesinden karşılanması, iş anlaşması içerisindeki İl Özel İdaresi tarafından gerçekleştirilmesi gereken yükümlülüklerin yerine getirilmesi ile ilgili iş ve işlemlerin tamamı için İl Özel İdaresi Genel Sekreterine yetki verilmesi konusu ele alındı ve gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin bir diğer maddesinde ise Çerkeş ve Ilgaz İlçesine bağlı köylerin çöp toplama işlerinin yapılabilmesi için 2024 Mali Yılı Bütçesinden ödenek aktarılması konusu ele alındı. Konuyla ilgili yapılan bilgilendirme sonrasında Ilgaz ilçesine 100 bin, Çerkeş ilçesine ise 500 bin TL ödenek aktarılması, işin yapılabilmesi için Hizmet Birliği ile İl Özel İdaresi arasında düzenlenecek protokolü imzalamak üzere İl Valisine yetki verilmesi konusu oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin 4. Maddesinde ise  İl Özel İdaresi ve Köylere Hizmet Götürme Birliği bütçelerinden Şabanözü ilçesinde yapılan çalışmalar ve ödeneklerin incelenmesine yönelik konu İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 5. Maddesinde ise;  İl Özel İdaresi bütçesinden ve Genel İdareden ayrılan ödenekler ile Şabanözü ilçesinde yapılan Sağlık Yatırımları ve ihtiyaçların yerinde tespit edilerek meclise bilgi verilmesi konusu  Çevre ve Sağlık Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 6. Maddesinde ise, İl Özel İdaresi bütçesinden ve Genel İdareden ayrılan ödenekler ile Şabanözü ilçesinde yapılan Milli Eğitim Yatırımları ve ihtiyaçların yerinde tespit edilerek meclisimize bilgi verilmesi konusu Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonuna havale edildi.

Gündemin son maddesinde ise, İl Özel İdaresi bütçesinden ve Genel İdareden ayrılan ödenekler ile Şabanözü ilçesinde yapılan Tarım ve Hayvancılık ilgili yatırımları ile ihtiyaçların yerinde tespit edilerek meclise bilgi verilmesi konusu Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

REKLAM ALANI
Karatekin Gazetesi / Çankırı Haber kutsal, yorum hürdür.