Dolar 32,5417
Euro 34,7222
Altın 2.436,74
BİST 9.645,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Sal 24°C
Çar 22°C
Per 20°C
Cum 20°C

Ölçü ve tartı aletlerinin muayenesini unutmayın

Ölçü ve tartı aletlerinin muayenesini unutmayın
Dunlop&Falken
17 Ocak 2024 10:36
344

İl Sanayi ve Teknoloji Müdürü Emrullah Celepverdi, Ölçü ve Tartı Aletlerinin Periyodik Muayene müracaatları 29 Şubat 2024 tarihinde sona ereceğini söyledi.

Ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayeneleri hakkında açıklama yapan Celepverdi; “3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin kamu yararına uygun olarak kullanılması, muayenesi ve damgalanmasının sağlanması Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yürütülmektedir.

Kanun hükümlerine göre ölçü ve ölçü aletlerinin iki yılda bir muayene edilerek damgalanması zorunlu bulunmaktadır. Ölçü ve ölçü aletlerinin 2024 yılı periyodik muayene müracaatları 1 Ocak tarihinde başlayıp, 29 Şubat 2024 günü mesai bitiminde sona erecektir.

11.10.2019 tarihli ve 30915 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Su Dışındaki Sıvılar İçin Ölçme Sistemleri ile Bazı Ölçü ve Tartı Aletleri Muayene Yönetmeliği ile İl Müdürlüğümüz yetkisinde olan bazı ölçü ve tartı aletlerinin muayene ve damgalama işlemleri bu yönetmelikle Türk Standardları Enstitüsü (TSE) yetkilendirilmiştir.

Ölçü aletinin türüne göre müracaat edilmesi gereken kurum ve kuruluşlar:

Akaryakıt istasyonlarında kullanılmakta olan Akaryakıt, LPG ve Adblue sayaçları, sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) ölçme sistemleri, kütle setleri, tartım kapasitesi 2000 kg’ın üzerinde olan III. ve IV. sınıf otomatik olmayan tartı aletleri, motorlu taşıt lastiklerinin hava basıncı ölçümünde kullanılan cihazlar, trafikte kullanılan Hız İhlal Tespit Donanımı (HİTD ve OHÖD) cihazlar ile diğer tartı aletleri (aks kantarları, demiryolu sarnıçlı vagon vb.) periyodik muayene müracaatları Türk Standardları Enstitüsü (TSE)’ne yapılacaktır.

Açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan III. ve IV. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan maksimum kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar ve ibreli terazilerin periyodik muayene müracaatları bağlı bulundukları Çankırı Belediyesi Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluğuna yapılacaktır.

Otomatik tartı aletleri, I. ve II. sınıf otomatik olmayan tartı aletleri (eczane/kuyumcu ve laboratuvarlarda kullanılan tartı aletleri), tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan III. ve IV. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri (Belediyelerce muayenesi yapılacak olan açık veya kapalı pazaryerlerinde kullanılan tartı aletleri hariç) bakkal, kasap, manav, kargo şirketleri gibi işyerlerinde ki tartı aletleri, egzoz gazı emisyon cihazları, ısı sayaçları, taksimetreler ve takografların periyodik muayene müracaatları ise belgelendirilmiş Yetkili Muayene Servislerine yapılacaktır.

Ölçü ve tartı aletleri kullanıcılarının ileride mağdur duruma düşmemeleri açısından periyodik muayene müracaatlarını ilgili kuruluşlara süreleri içerisinde yapmaları, aksi halde 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu uyarınca yasal işlem uygulanacağının bilinmesi gerekmektedir” dedi.

REKLAM ALANI
Karatekin Gazetesi / Çankırı Haber kutsal, yorum hürdür.